Andrzej Friszke laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

Andrzej Friszke laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

Przegląd

Profesor Andrzej Friszke został laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Ufundowane przez Uniwersytet Łódzki wyróżnienie w wysokości 50 tys. zł wręczono w niedzielę w Filharmonii Łódzkiej.

Prof. Friszke nagrodę otrzymał za książkę Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ Solidarność i KSS KOR 1981-1984. To historia czołowej grupy polskich opozycjonistów, wobec których w pierwszej połowie lat 80. prowadzono największą sprawę karną w PRL po 1956 roku. „Sprawa jedenastu” wywarła wpływ na relacje z ZSRR, Kościołem, Zachodem. Decydowali w niej tak naprawdę nie sędziowie, lecz I sekretarz KC PZPR i jego otoczenie polityczne, chcący odzyskać kontrolę nad państwem.

W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 70 prac naukowych z dziedziny humanistyki opublikowanych w 2017 roku. Do nagrody nominowano pięć z nich.

Oprócz wyróżnionej publikacji, w gronie finalistów znalazły się dzieła: Moniki Bobako – Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej, Adama Dyrdy – Spory teoretyczne w prawoznawstwie. Perspektywa holistycznego pragmatyzmu, Piotra Madajczyka – Marzenie o narodzie doskonałym. Między biopolityką a etnopolityką oraz Nataszy Szutty – Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Ideą konkursu jest „dawanie dowodu na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach”.

 

 

 

za Instytut Książki

Kategorie: Nagrody