Festiwal im. Zygmunta Haupta 2018

Festiwal im. Zygmunta Haupta 2018

Przegląd

W dniach 27–30 września 2018 w Gorlicach odbędzie się 4. Festiwal im. Zygmunta Haupta.  Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, który pełni funkcję Dyrektora Artystycznego.

Organizatorami Festiwalu im. Zygmunta Haupta są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultuty i Wydawnictwo Czarne.

Haupt nie ma sobie równych. Odkrył, czy też wynalazł język wskrzeszenia. Gdy opowiada swoje pozornie statyczne, pozbawione wyrazistej fabuły historie, przeszłość zmartwychwstaje. Nie będziemy mieli nic innego nad to, co przeżyliśmy. Nic innego nie jest warte uwagi. Cała reszta to mydlenie oczu, czcza rozrywka i zabawianie tłumu. Haupt o tym wie. Dlatego stworzył język, który nie ma sobie równych. Opowiada tak, że słowa wydają się w sposób idealny przylegać do desygnatów. Tak, jakby pamięć była silniejsza od czasu, od straty, od nicości. (…) Czas, by Haupt powrócił. Myślę, że zwyczajnie jesteśmy mu to winni” – mówi Andrzej Stasiuk, dyrektor artystyczny festiwalu.

Wśród tegorocznych spotkań autorskich wskazać należy te, których celem jest zachowanie pamięci i namysł nad dorobkiem nieżyjących pisarzy i artystów, ważnych dla utrwalenia polskiej i europejskiej tożsamości kulturowej. Bohaterami festiwalu będą więc także: Andrzej Bursa (spotkanie z Wojciechem Bonowiczem), Pinchas Burstein, pseud. Maryan (spotkanie z Ewą Andrzejewską), Tadeuszu Gajcym (z prof. Stanisławem Beresiem), Jarosław Iwaszkiewicz (spotkanie z Anną Król), Stanisław Lem (spotkanie z Wojciechem Orlińskim) oraz Bohumil Hrabal i Ota Pavel (spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim).

Oprócz tego w cyklu spotkań autorskich gośćmi będą poetki Genowefa Jakubowska-Fijałkowska i Urszula Zajączkowska, autorzy ważnych książek reporterskich Beata Chomątowska, Mikołaj Grynberg i Aneta Prymaka-Oniszk, prozaicy Andrij Lubka i Maciej Płaza, a także Natasza Goerke i Darek Foks, których twórczość stanie się być może pretekstem do dyskusji o tym, czy da się postawić jednoznaczną granicę między prozą a reportażem oraz między prozą a poezją.

Cykl spotkań domknie wydarzenie, którego inicjatorami i organizatorami są Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne Fraza — wydawcy książki Miejsca, ludzie, opowieści, zbiorowej publikacji naukowej poświęconej twórczości Andrzeja Stasiuka.

więcej  TUTAJ.

 

 

źródło Instytut Książki

Kategorie: Wydarzenia