Klub Proza: spotkanie z profesorem Krzysztofem Pomianem wokół autobiografii, premiera książki Krzysztofa Rudowskiego

Klub Proza: spotkanie z profesorem Krzysztofem Pomianem wokół autobiografii, premiera książki Krzysztofa Rudowskiego

Przegląd

W najbliższych dniach fani literatury koniecznie powinni wybrać się do klubu Proza (Przejście Garncarskie 2), gdzie będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch znakomitych spotkaniach literackich. Wrocław odwiedzi profesor Krzysztof Pomian, wybitny intelektualista, który opowie o niedawno wydanej autobiografii „Wśród mistrzów i przyjaciół”. Z kolei Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy zaprasza do Prozy na premierę najnowszej książki „Konstelacje” autorstwa Krzysztofa Rudowskiego – pisarza i muzyka jazzowego.

Już w środę 26 września o 19:00 Wrocławski Dom Literatury zaprasza na spotkanie z prof. Krzysztofem Pomianem, wybitnym intelektualistą, działaczem opozycyjnym w PRL, od 1973 r. przebywającym na emigracji (głównie we Francji) i jedną z najwybitniejszych postaci w polskiej i europejskiej République des Lettres. Rozmowa, którą poprowadzi Irek Grin (dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, wydawca, menadżer kultury, pisarz) będzie dotyczyć niedawnej premiery autobiografii profesora Pomiana „Wśród mistrzów i przyjaciół”, która ukazała się nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Spotkanie w klubie Proza (26.09, 19:00) odbędzie się na dwa dni przed wernisażem wystawy „1918-2018: stulecie niepodległości. Polska – światu” w Muzeum Architektury we Wrocławiu, której kuratorem i twórcą jest właśnie profesor Pomian – historyk idei, filozof kultury. Wstęp zarówno na spotkanie jak i na wernisaż jest wolny.

Krzysztof Pomian urodził się w Warszawie w 1934 roku. Studiował (1952–1957), doktoryzował się (1965) i habilitował (1968) na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1966 roku został usunięty z PZPR, a w 1968 roku ze stanowiska adiunkta w Katedrze Historii Filozofii Nowożytnej z powodu publicznej krytyki linii politycznej władz. W latach 1969–1972 pracował w Dziale Rękopisów Biblioteki Narodowej. W 1973 roku wyjechał do Francji, do Centre national de la recherche scientifique. W 1999 roku otrzymał w Polsce nominację profesorską. W latach 1999/2000–2006/2007 był profesorem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od stycznia 2001 roku jest dyrektorem naukowym Muzeum Europy w Brukseli. Jako filozof interesuje się przede wszystkim problematyką poznania. Jako historyk zajmuje się historią kultury europejskiej, zwłaszcza historią wiedzy historycznej, zbieractwa oraz muzeów we Francji i we Włoszech. Jest laureatem wielu nagród: Nagrody publicystycznej im. Juliusza Mieroszewskiego (1984), Premio letterario Montesilvano (1992), Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich (2006), Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2017), oraz wyróżnień: Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (1993), Komandorii Orderu Arts et Lettres (2005), Krzyża Kawalerskiego Legii Honorowej (2011), Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2012), Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015), doktoratu honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2003), Uniwersytetu w Genewie (2005) i Uniwersytetu Łódzkiego (2016).
Jest autorem bardzo wielu publikacji. Jego pisane po polsku, a od 1973 roku przeważnie po francusku książki i artykuły były tłumaczone na około dwadzieścia języków. Ostatnio wydał „Muzea i narody w Europie Środkowej przed pierwszą wojną światową” (2016) oraz autobiografię „Wśród mistrzów i przyjaciół” (2018).

Dzień później, w czwartek 27 września o 19:00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędzie się premiera najnowszej książki Krzysztofa Rudowskiego pt. „Konstelacje”, która ukazała się nakładem Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy. To fabularny zapis „wielkich pytań”, postawionych w niewielkich miniaturach literackich, prozaicznych scenach z życia, przedstawionych w dialogach, szczegółach i migawkach. Zza tych skromnych fragmentów, połączonych wiotką linią sensów, losów i życiorysów, wyłania się obraz rodziny wrzuconej w historię, tę wielką, i tę małą – trwającą póki co bez końca. Śledzimy opowieść skonstruowaną z konstelacji ludzkich istnień i przypadkowych życiorysów. Krzysztof Rudowski (rocznik 1960) jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, projektantem konstrukcji stalowych. Aktywny również jako muzyk jazzowy (trąbka, EWI 5000), grał w kwartecie pioniera polskiego jazzu Władysława Jagiełły, a także współtworzył zespół Poszukiwacze Zaginionej Arki oraz istniejącą do dzisiaj formację Démodé Combo. Jako pisarz zadebiutował w 2000 roku książką „Stopy Pana Boga – metafizyczny przewodnik po Tatrach”. Jest autorem kilku powieści, m.in.: „Punktu obserwacyjnego” (2008) i „Rękopisu zapodzianego w Saragossie” (2009), zbiorów opowiadań oraz pierwszego w historii literatury dramatu internetowego „Cz@t” (2001). Realizacja radiowa tego utworu uzyskała wyróżnienie na festiwalu twórczości radiowej i telewizyjnej Dwa Teatry w Sopocie, a w teatrze wystawił ją krakowski Teatr Współczesny. Inscenizacji doczekała się też powieść „Trzydziestolecie”. Autor należy również do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, zasiadając w zarządzie jego wrocławskiego oddziału. Jest współtwórcą nieformalnej grupy artystycznej – Klubu Literackich Dżentelmenów.

Rozmowę z pisarzem w klubie Proza również poprowadzi Irek Grin – wydawca, menadżer kultury, pisarz, pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. Spotkanie odbędzie się w ramach autorskiego cyklu Grina „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”, którego partnerem jest Tauron Polska Energia SA. W trakcie wieczoru z pisarzem książkę „Konstelacje” będzie można kupić w promocyjnej cenie. Wstęp wolny.

Przypominamy również, że w ostatnią sobotę września (29.09) od 11:00 do 15:00 w Przejściu Garncarskim odbywać się będzie jesienna edycja Bookowiska, czyli wyprzedaży domowej literatury. Kto ma ochotę, może zarezerwować wcześniej miejsce (bezpłatna rejestracja: wdl@domliteratury.wroc.pl) i sprzedać pozycje zalegające mu na domowych półkach. Z kolei chętni do szperania wśród książek w poszukiwaniu ciekawych i często unikatowych książek z pewnością zrobią tu dobre zakupy za symboliczne ceny. Warto zaopatrzyć się w nową lekturę na nadchodzące długie jesienne wieczory. Wstęp wolny.

Natomiast październik rozpocznie się spotkaniem z poezją. W środę 3 października o 19:00 w klubie Proza będzie miała miejsce kolejna odsłona cyklu Salon Silesiusa, który przez cały rok przygotowuje wrocławian do spotkania z dobrą poezją podczas majowego Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Tym razem czeka nas spotkanie podwójne, a bohaterami wieczoru będą Tomasz Bąk i Aldona Kopkiewicz. Oboje młodzi i niezwykle utalentowani, oboje mają na swoim koncie Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii debiut oraz oboje w tym roku wydali kolejne książki poetyckie. I właśnie o tych tomikach – Utylizacja. Pęta miast (Bąk) oraz Szczodra (Kopkiewicz) – a także o pisaniu i promocji poezji po głośnym debiucie, z dwójką gości porozmawiają profesor Andrzej Zawada (historyk literatury, krytyk, eseista, a także od 2017 roku przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius) i Irek Grin (wydawca, menadżer kultury, pisarz, pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu, kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury). Wstęp wolny.

W każdą niedzielę o 19:00 klub Proza zaprasza również na bezpłatne seanse filmowe dla dorosłych. Kontynuacja cyklu „Kino w Prozie: Laureaci Oscarów” gwarantuje co tydzień inny film reprezentujący dobrą kinematografię (30 września obejrzymy film Alfonso Cuaróna). Wstęp wolny.

.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza