Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Zbliża się czwarta edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, która odbędzie się w dniach 5-11 sierpnia. Patronami tegorocznego Festiwalu są Skamandryci.

„Na Krakowskim w kawiarni w zadymionej sali, / Na estradce niewielkiej, codziennie wieczorem, / Jacyś młodzi poeci wiersze swe czytali (…)”. „Młodzi poeci” to m.in. Antoni Słonimski (autor zacytowanego wiersza), Jan Lechoń, Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński i Jarosław Iwaszkiewicz, a kawiarnia zwała się „Pod Pikadorem” i mieściła się przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Została otwarta w listopadzie 1918 roku – czyli dziś obchodziłaby stulecie, tak jak Polska po odzyskaniu niepodległości.

Skamandryci, jak ich nazywano, w tym roku patronują Festiwalowi Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – niezwykle malowniczym miasteczku, o którym słyszał chyba każdy Polak i każdy obcokrajowiec uczący się języka polskiego. To już czwarta edycja Festiwalu! Odbędzie się ona w dniach 5–11 sierpnia 2018 r. Będą wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Karoliny Gruszki. Porozmawiamy o życiu literackim grupy Skamander, o Jarosławie Iwaszkiewiczu, o grupach artystycznych w sztuce… Zaplanowaliśmy również specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi – poecie wolności. Tradycyjnie wśród gości Festiwalu pojawią się pisarze, poeci, językoznawcy, odbędą się spotkania z laureatami nagrody poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Po raz pierwszy przyznana zostanie własna festiwalowa nagroda, której inicjatorami i fundatorami są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. To Nagroda Wielkiego Redaktora – pierwsza w Polsce nagroda dla wybitnego reprezentanta niedocenianego, niewidocznego, a przecież tak potrzebnego zawodu.

Festiwal odwiedzi i zaśpiewa dla nas Hanna Banaszak, wystąpią też Adam Strug

i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem „Noc w wielkim mieście”,

a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky

z Kijowa zaprezentują wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”.

I wreszcie coś dla miłośników teatru. „Dziennik przebudzenia” na motywach

„Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha zagrają Adam Ferency i Joanna

Kosierkiewicz, a Iwan Wyrypajew wraz z zaproszonymi aktorami przeczyta swoją

najnowszą sztukę „Irańska Konferencja”.

Oprócz tego warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kiermasz pięknej książki,

kino festiwalowe i – już po raz drugi – Dzień Zamojski Festiwalu. Zapraszamy do

spędzenia czasu w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów,

w malowniczych i kameralnych miejscach.

Poezjo, na ulicę! / Między ludzi, w tłum!

/ Niech twoją tajemnicę, / Twój nad głowami szum

/ I blask pod ciemnością powiek / Poznają wszyscy,

/ Dalecy tobie i bliscy, / Obywatele, mieszkańcy świata,

/ Każdy człowiek!

(Kazimierz Wierzyński, Heroica)

 

Pomysłodawcą oraz inicjatorem idei tworzenia w Szczebrzeszynie wydarzenia artystyczno-literackiego jest Piotr Duda. Wspólnie z Tomaszem Pańczykiem od 2014 tworzą Festiwal Stolica Języka Polskiego. Organizatorami Festiwalu jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń. Kuratorką i autorką programu głównego jest Justyna Sobolewska. Kuratorkami bloku dziecięcego są Zofia Karaszewska i Sylwia Stano.

 

Kategorie: Wydarzenia