Klub Proza: Katarzyna Boni i Oya Baydar, Zyta Rudzka i Haydar Karataş oraz Brave Contexts

Klub Proza: Katarzyna Boni i Oya Baydar, Zyta Rudzka i Haydar Karataş oraz Brave Contexts

Przegląd

W lipcu, w klubie Proza, w każdy czwartek odbywają się podwójne wieczory autorskie, podczas których spotkamy pisarzy z Polski i z Turcji. To część programu trwającego właśnie we Wrocławiu Miesiąca Spotkań Autorskich, którego współorganizatorem jest Wrocławski Dom Literatury. Ponadto w tym tygodniu rusza Brave Contexts – pasmo literackie w ramach Brave Festival, na które również zapraszamy do Prozy.


W najbliższy czwartek
12 lipca, czekają nas kolejne dwa spotkania z pisarkami w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich. Polskę tego dnia (19:00) reprezentować będzie reporterka Katarzyna Boni a Turcję (20:30) Oya Baydar, jedna z najbardziej cenionych tureckich prozaiczek. Katarzyna Boni (rocznik 1982) specjalizuje się w pisaniu reportaży o Azji, gdzie spędziła ponad cztery lata (m.in. w Japonii, Chinach, Indonezji). Napisała „Kontener o uchodźcach z Syrii (wspólnie z Wojciechem Tochmanem) oraz o Japonii „Ganbare! Warsztaty umierania”. Za tę książkę otrzymała w 2017 roku przyznawaną w Szczecinie Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia. Oya Baydar (rocznik 1940) to z kolei prozaiczka i eseistka, której dzieła weszły do kanonu literatury tureckiej. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Stambulskim, po czym rozpoczęła karierę akademicką. W latach 60. XX wieku przyłączyła się do ruchu lewicowego i stała się ważną postacią Tureckiej Partii Robotniczej. Za zaangażowanie polityczne została aresztowana i zwolniona z uniwersytetu, po czym krótko pracowała jako redaktorka w różnych czasopismach. Po zamachu stanu w 1980 roku musiała opuścić Turcję. Przez 12 lat mieszkała głównie w Niemczech, przez jakiś czas też w Moskwie. Pierwszą powieść, „Allah Çocukları Unuttu” (Dzieci zapomniane przez Boga) napisała w wieku 17 lat. Swoje doświadczenia z życia na emigracji i upadku socjalizmu opisała w zbiorze opowiadań „Elveda Alyoşa” (Żegnaj, Aljoszo), za który otrzymała Nagrodę Yunusa Nadiego. Nagradzane były też powieści „Kedi Mektupları” (Kocie listy), Sıcak Külleri Kaldı” (Pozostał gorący popiół) oraz „W cieniu judaszowców” (wyd. polskie: Sonia Draga 2014, przeł. Barbara Niedźwiecka). Duże zainteresowanie wzbudziła też proza „Utracone słowo” (wyd. polskie: Sonia Draga 2013, przeł. Anna Akbike Sulimowicz) poruszająca kwestie kurdyjskie. W 2001 roku założyła Turecką Inicjatywę Pokojową. Na oba spotkania wstęp wolny.

Tydzień później, 19 lipca, w klubie Proza spotkamy pisarkę i dramatopisarkę Zytę Rudzką (19:00) i Haydara Karataşa (20:30). Zyta Rudzka (rocznik 1964) znana jest czytelnikom m.in. dzięki tekstom nagradzanym prestiżowymi nagrodami: za dramat „Zimny bufet” otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną a za debiut prozatorski „Białe klisze” Nagrodę Stanisława Piętaka. Jej twórczość była tłumaczona na wiele języków. Sztuka „Cukier Stanik” zdobyła Gold Remi na Worldfest Independent Festival w Houston, a wystawiona w Wiedniu pod tytułem „Zucker Büstenhalter” zyskała uznanie prestiżowego tygodnika „Falter”. Jest także autorką kilku powieści, m.in. „Mykwa” oraz „Ślicznotka doktora Josefa”. W 2018 roku opublikowała dobrze przyjętą powieść „Krótka wymiana ognia” wokół której odbędzie się wrocławskie spotkanie. Haydar Karataş to urodzony w 1973 roku w kurdyjskiej wiosce w prowincji Tunceli (do 1936 roku Dersim), prozaik i aktywista polityczny. W domu jego rodzina mówiła w języku zazaki, tureckiego nauczył się dopiero w szkole podstawowej. W wieku 19 lat został aresztowany za działalność polityczną i krytyczne teksty, w więzieniu spędził ponad dziesięć lat. W celi napisał powieść „Gece Kelebeği” [Nocny motyl], która czerpie ze wspomnień jego matki i babci dotyczących powstania kurdyjskiego w Dersimie. Tekst skonfiskowano a autor odtworzył książkę z pamięci dopiero kilka lat po wyjściu z więzienia. Obecnie mieszka w Szwajcarii. Najbardziej znany jest cykl jego powieści dotyczący brutalnego stłumienia zamieszek w Dersimie w 1938 roku po „Gece Kelebeği” ukazała się „On İki Dağın Sırrı. Bir Göz Ağlarken” [Tajemnica dwunastu gór. Gdy oko płacze], aktualnie pracuje nad trzecią częścią cyklu. Wstęp wolny.

Poza czwartkowymi spotkaniami w klubie Proza Miesiąc Spotkań Autorskich (MSA) odbywa się codziennie w Mediatece. To festiwal literacki, który Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu współorganizuje razem z partnerami z Czech, Słowacji i Ukrainy już po raz ósmy, a Wrocławski Dom Literatury jest jego współorganizatorem po raz drugi.

Od 14 lipca do 21 lipca klub Proza będzie gościć również Brave Festival. Odbywać się tu będzie Brave Contexts, czyli cykl 8 spotkań wokół książek, które nawiązują do wydarzeń 13. edycji Brave’a. Spotkania zostały zaplanowane tak, aby ukazać publiczności jak najszerszą perspektywę i odpowiedzieć przynajmniej na część pytań, przed którymi staną widzowie.
Ceniona aktorka teatralna, Ewa Skibińska, przeczyta dla gości fragmenty wybranych tytułów. Gośćmi spotkań będą m.in.: Marcin Popkiewicz, Jakub Małecki czy Artur Domosławski.
Spotkania poprowadzą Magda Piekarska i Anna Wanik. Kuratorami cyklu Brave Contexts są Grzegorz Czekański i Karol Pęcherz. Wstęp wolny.

W wakacje w Prozie nie zabraknie również kina! Tradycyjnie w soboty o 11:00 zapraszamy na „Poranki rodzinne”, czyli projekcje animacji dla dzieci i filmów familijnych. Natomiast w każdą niedzielę wieczorem o 19:00 zapraszamy na kolejne seanse z cyklu „Kino w Prozie: Laureaci Oscarów”. Na dużym ekranie w klubie zobaczymy filmy w reżyserii laureatów Oscarów, jednak nie oznacza to jednocześnie, że będą to zawsze filmy nagrodzone. Obejrzymy współczesne obrazy wybitnych twórców, ale postaramy się również przypomnieć te nieco starsze czy mniej znane. Nie zabraknie produkcji takich mistrzów jak: Alejandro González Iñárritu, Danny Boyle czy Steven Spielberg. Podczas najbliższych dwóch tygodni obejrzymy filmy: Dannyego Boyle’a (15.07., 19:00) i Alejandro Gonzáleza Iñárritu (22.07., 19:00). Wakacje to idealny czas, by nadrobić zaległości z dziedziny kinematografii. W klubie Proza można to zrobić bezpłatnie, a do tego zasiadając w wygodnych leżakach i korzystając z otwartego na miejscu baru.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza