Wrocławski Dom Literatury ogłasza nabór na literackie rezydencje artystyczne

Wrocławski Dom Literatury ogłasza nabór na literackie rezydencje artystyczne

Przegląd

Jest to pierwszy program rezydencyjny organizowany przez wrocławską instytucję. Miesięczne pobyty rezydencyjne dla polskich pisarzy i ilustratorów w Klasztorze w Broumovie są efektem współpracy z Czeskim Centrum Literackim. Literackie rezydencje są drugim etapem działań zapoczątkowanych w ramach czesko-niemieckiego projektu, który realizowany jest od kwietnia do czerwca 2018. Dzięki temu niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót staje się miejscem spotkania kultur Czech, Polski i Niemiec.

Rezydencje polsko-czeskie będą realizowane od września do listopada 2018. Podczas trzech sesji, z których każda trwać będzie miesiąc, jeden autor z Czech i jeden autor z Polski będą przebywać w Domu Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov. Zgłoszenia przyjmowane są od pisarzy uprawiających wszystkie gatunki literackie, ilustratorów książek, autorów książek artystycznych i komiksów, a także polsko-czeskich duetów twórczych.Czeskich rezydentów rekrutuje Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej, natomiast polskich – Wrocławski Dom Literatury. Pobyt w Klasztorzejest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.

Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewniają zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov, stypendium, a także możliwość prezentacji projektów podczas spotkań w Broumovie.

Termin składania wniosków upływa 15 lipca 2018. Wytyczne oraz niezbędne dokumenty dostępne są na stronie www.domliteratury.wroc.pl

Organizator projektu, Wrocławski Dom Literatury, to samorządowa instytucja kultury zajmująca się literaturą i promocją czytelnictwa. To również miejsce spotkań pisarzy, czytelników, wydawców i wszystkich, którym literatura jest bliska. Instytucja wydaje książki w ramach Wydawnictwa Warstwy, organizuje spotkania autorskie, dyskusje, warsztaty, panele i festiwale literackie (w tym Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius), a także dwa ważne ogólnopolskie wydarzenia targowe (Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY – od 2010 r. – oraz Wrocławskie Targi Dobrych Książek – od 1992 r.). Istotnym elementem działalności instytucji jest edukacja literacka dzieci, młodzieży i dorosłych. Dom Literatury zajmuje się także współpracą w zakresie projektów literackich na arenie ogólnokrajowej i międzynarodowej (m.in. przy projekcie Światowych Stolic Książki UNESCO), jest także operatorem Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN) we Wrocławiu.

Kontakt w sprawie projektu: Katarzyna Janusik, k.janusik@domliteratury.wroc.pl, tel. 71 364 69 71.

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia