Stan czytelnictwa w Polsce – pełen raport

Stan czytelnictwa w Polsce –  pełen raport

Przegląd

Biblioteka Narodowa opublikowała pełen raport stanu czytelnictwa w Polsce w roku 2017. Przypomnijmy, że wybrane dane zostały przedstawione w marcu br. – wynika z nich, że poziom czytelnictwa od kilku lat jest podobny – co najmniej jedną książkę w ciągu roku przeczytało 38% Polaków.

Po wyraźnych spadkach przypadających na okres 2004–2008 poziom czytelnictwa w Polsce ustabilizował się na poziomie nieco poniżej 40%. Podobnie stabilna jest liczba tzw. czytelników intensywnych, czyli osób deklarujących czytanie 7 i więcej książek rocznie: w ostatnim pomiarze było ich 9%.

W badaniu, szczegółowej analizie poddano nauczycieli-polonistów ze szkół ponadgimnazjalnych. Badacze uznali, że ta grupa społeczna ma szczególnie duży wpływ na czytelnictwo Polaków, postanowili więc przyjrzeć się ich nawykom i preferencjom związanym z książką. Badanie wykazało, że poloniści czytają zdecydowanie więcej i chętniej niż ogół badanych (co nie zaskakuje), ale także zdecydowanie wyróżniają się in plus nawet w porównaniu z podobną sobie grupą demograficzną (kobiety, aktywne zawodowo, wykształcone, w wieku 25–60 lat).

 

Pobierz pełen raport Stan czytelnictwa w Polsce w 2017 roku

 

za Biblioteka Narodowa

Kategorie: Rynek Polski