Nagrody Culture.pl

Przegląd

fot. materiały Instytutu Adama Mickiewicza

Tegoroczne Nagrody Culture.pl Superbrands, przyznawane twórcom i instytucjom popularyzującym polską kulturę za granicą, przyznano Oldze Tokarczuk i Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.

Olga Tokarczuk została nagrodzona “za konsekwencję łączenia wysokiej jakości artystycznej, docenianej przez profesjonalnych znawców, z aktualnym emocjonalnym przekazem, docierającym do szerokiego grona odbiorców. Pisarkę kochają nie tylko krytycy i jurorzy, ale także zwyczajni miłośnicy książek. Dwukrotnie otrzymała nagrodę literacką Nike, jest również laureatką wielu prestiżowych wyróżnień krajowych i zagranicznych. Zwracają uwagę jej sukcesy za granicą, przede wszystkim przekłady na prawie 30 języków“.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona otrzymała nagrodę za to, że zdaniem kapituły jest “miejscem poszukiwań, ale często też przypadkowych, niespodziewanych spotkań z polskim dziedzictwem i historią. Setki tysiące rękopisów, czasopism, fotografii, nut oraz map dostępnych jest dla każdego bez konieczności wychodzenia z domu. Polona inspiruje nie tylko pasjonatów historii, ale też współczesnych twórców, którzy poszukują oryginalnych i autentycznych historii i dla których przeszłość stanowi punkt wyjścia do dalszych, artystycznych poszukiwań. Tak szeroka dostępność archiwów prezentowana przez Polonę w przystępny i atrakcyjny sposób stanowi doskonałe narzędzie promocji polskiej kultury na całym świecie”.

Laureatów wybrała kapituła w składzie: Bartłomiej Chaciński (“Polityka”), Wiesław Chełminiak (“Do Rzeczy”), Krzysztof Kwiatkowski (“Wprost”), Jacek Lutomski (“Rzeczpospolita”), Piotr Mucharski (“Tygodnik Powszechny”), Przemysław Skrzydelski (“Sieci”), Jędrzej Słodkowski (“Gazeta Wyborcza”) oraz zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza Ewa Bogusz-Moore i dyrektor projektu Superbrands Polska Monika Kowalewska.

Nagroda została ustanowiona w 2012 r. przez Instytut Adama Mickiewicza i ma na celu uhonorowanie osób i instytucji działających na rzecz popularyzowania Polski i polskiej kultury za granicą.

(PAP)

Kategorie: Nagrody