The Man Booker International Prize dla Olgi Tokarczuk

Wczoraj ogłoszono laureatów (autora i tłumacza) The Man Booker Internationbal Prize 2018. Nagrodzona została powieść Olgi Tokarczuk Bieguni wydana w języku angielskim jako Flights.

Powieść Bieguni przełożyła na język angielski Jennifer Croft. Książka na Wyspach Brytyjskich ukazała się w maju 2017 roku nakładem wydawnictwa Fitzcarraldo Editions, w Australii została wydana przez Text Publishing, a w Stanach Zjednoczonych ukaże się w sierpniu w wydawnictwie Riverhead Books.

Autor i tłumacz wyróżnionej książki otrzymują 50 tys. funtów do podziału.

 

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Jej debiut powieściowy to wydana w 1993 roku książka Podróż ludzi Księgi, dwa lata później ukazała się jej kolejna książka – E.E.. Ogromny sukces odniosła trzecia powieść Tokarczuk pt. Prawiek i inne czasy (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport Polityki. W tym samym, 1997 roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się Dom dzienny, dom nocny – książka zainspirowana historią okolicy, gdzie pisarka mieszkała – Sudetami i wsią Nowa Ruda. Inne książki Tokarczuk to m.in. Gra na wielu bębenkach (2001), esej Lalka i perła (2000) i Ostatnie historie (2003), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009), Księgi Jakubowe (2014) i wydane w kwietniu tego roku Opowiadania bizarne.

Kategorie: HOT, Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.