Wolne Lektury w 2018 roku

Wolne Lektury w 2018 roku

Przegląd

Poezja z okresu II wojny światowej, polska literatura współczesna oraz książki znajdujące się już w domenie publicznej – to plan publikacji biblioteki Wolne Lektury na 2018 roku.

Fundacja Nowoczesna Polska rozpoczęła realizację kolejnego etapu projektu „Wolna literatura na Wolnych Lekturach”, którego celem jest digitalizacja, opracowanie i szerokie udostępnienie w wersji cyfrowej zasobów kultury. Dzięki realizacji projektu czytelnicy biblioteki Wolne Lektury zyskają nieograniczony dostęp do nowych publikacji.

Zespół projektu rozpoczął już pracę nad przygotowaniem kolekcji poezji z okresu II wojny światowej, w skład której wejdą między innymi utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zuzanny Ginczanki, Krystyny Krahelskiej, Teresy Bogusławskiej, Andrzeja Trzebińskiego czy Jerzego Kamila Weintrauba. Nad jej opracowaniem fundacja współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest partnerem projektu.

Czytelnicy zyskają dostęp do piętnastu współczesnych polskich książek, do których prawa pozyskał Instytut Książki w ramach realizacji programu „Udostępnianie piśmiennictwa”. Zostały one już zdigitalizowane i udostępnione w formie skanów w bibliotece Polona, ale opracowania wykonane przez zespół Wolnych Lektur sprawią, że czytelnicy będą mieli dostęp do nich również w formatach HTML, PDF, EPUB, MOBI, TXT i FB2. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową w szerokim i swobodnym dostępie znajdą się następujące książki: Świat nie przedstawiony Adama Zagajewskiego i Juliana Kornhausera, Chleb rzucony umarłym Bogdana Wojdowskiego, Miazga i Ciemności kryją ziemię Jerzego Andrzejewskiego, Dziecko przez ptaka przyniesione i Listopadowy wieczór Andrzeja Kijowskiego, Piotruś, Niespokojni, Pradawna opowieść, Powrót, Dzień i noc Leo Lipskiego, Modernizm polski, Rzecz wyobraźni i Życie na niby. Szkice z lat 1939-1945 Kazimierza Wyki, Konopielka Edwarda Redlińskiego. Wszystkie tytuły zostaną udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0. PL.

Ponadto fundacja będzie powiększać zasób Wolnych Lektur o dzieła autorów, których twórczość jest już w domenie publicznej. W 2018 roku w ramach realizacji projektu udostępnione zostanie dziesięć dzieł, do których wygasły majątkowe prawa autorskie.

Wszystkie zasoby będą dostępne za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej Wolne Lektury. Posiadacze urządzeń mobilnych z systemem Android już mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji i cieszyć się lekturą w dowolnym miejscu i czasie. Zapraszamy do serwisu Google Play, z którego można ją pobrać. Użytkownicy systemu iOS zyskają dostęp do aplikacji w 2018 roku.

Partnerami projektu są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Biblioteka Narodowa.

 

za Instytut Książki

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.