65 lat WL Pierwszy artykuł prasowy na temat Wydawnictwa Literackiego

Przegląd

Udostępnij
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0
To najstarszy artykuł prasowy na temat Wydawnictwa Literackiego, jaki udało się nam odnaleźć. Równo 65 lat temu, 29 stycznia 1953 roku, w „Dzienniku Polskim” ukazał się tekst Katarzyny Zbijewskiej zatytułowany Wydawnictwo Literackie rozpoczęło swą działalność.

Rok 2018 to dla Wydawnictwa Literackiego rok szczególny – jubileusz 65-lecia. W ramach obchodów rocznicy będziemy przypominać naszym czytelnikom najważniejsze nazwiska, wydarzenia i oczywiście najważniejsze książki z historii WL.

Dziś w swoich poszukiwaniach cofamy się niemal do samego początku. 29 stycznia 1953 roku w krakowskim „Dzienniku Polskim” ukazał artykuł Katarzyny Zbijewskiej pt. Wydawnictwo Literackie rozpoczęło swą działalność. To najstarszy prasowy artykuł na temat WL. Oto fragment:

Pojęcie „placówka kulturalna” wiąże się przede wszystkim z pojęciem budynku czy lokalu, w którym rozwija działalność ta właśnie instytucja. Tymczasem placówka, o której mowa — Wydawnictwo Literackie Przedsiębiorstwo Państwowe w Krakowie — jakkolwiek istnieje prawnie już od 10 stycznia br., jakkolwiek ma już kierownictwo (dyrektor: dr Aleksander Słapa, redaktor naczelny: Henryk Vogler), jakkolwiek organizuje już personel i ustala plany pracy — lokalu na razie nie ma (urzędując „kątem” w księgarni Domu Książki przy ul. Wiślnej 3).

To prawda, pierwszą siedzibą Wydawnictwa była wspomniana w artykule księgarnia. Następnie, jeszcze w roku 1953, wydawnictwo przeniosło się do kilku pokoi w kamienicy przy ul. Basztowej 10. Kolejnym przystankiem był mało reprezentacyjny barak  u zbiegu alej Focha i Krasińskiego, gdzie później zbudowano Hotel Cracovia . 1 grudnia 1956 roku WL przeniósł się na kilkanaście lat do lokalu w oficynie kamienicy Pod Krukami przy Rynku Głównym, dzisiaj siedziby  Międzynarodowego Centrum Kultury. Na przełomie lat 1973/1974 wydawnictwo przeniosło się do obecnej siedziby, do Domu Pod Globusem przy ul. Długiej 1.

W artykule z 1953 roku czytamy także:

Dążąc do wydobycia z przeszłości i ze współczesnej twórczości najwartościowszych pozycji literackich, Wydawnictwo Literackie troszczyć się będzie równocześnie o tzw. szatę zewnętrzną swych wydawnictw, o ich staranne i opracowanie redakcyjne i typograficzne.

Mamy nadzieję, że udało nam się sprostać temu zobowiązaniu.

Udostępnij
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0
Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.