65 lat WL Pierwszy artykuł prasowy na temat Wydawnictwa Literackiego

Przegląd

To najstarszy artykuł prasowy na temat Wydawnictwa Literackiego, jaki udało się nam odnaleźć. Równo 65 lat temu, 29 stycznia 1953 roku, w „Dzienniku Polskim” ukazał się tekst Katarzyny Zbijewskiej zatytułowany Wydawnictwo Literackie rozpoczęło swą działalność.

Rok 2018 to dla Wydawnictwa Literackiego rok szczególny – jubileusz 65-lecia. W ramach obchodów rocznicy będziemy przypominać naszym czytelnikom najważniejsze nazwiska, wydarzenia i oczywiście najważniejsze książki z historii WL.

Dziś w swoich poszukiwaniach cofamy się niemal do samego początku. 29 stycznia 1953 roku w krakowskim „Dzienniku Polskim” ukazał artykuł Katarzyny Zbijewskiej pt. Wydawnictwo Literackie rozpoczęło swą działalność. To najstarszy prasowy artykuł na temat WL. Oto fragment:

Pojęcie “placówka kulturalna” wiąże się przede wszystkim z pojęciem budynku czy lokalu, w którym rozwija działalność ta właśnie instytucja. Tymczasem placówka, o której mowa — Wydawnictwo Literackie Przedsiębiorstwo Państwowe w Krakowie — jakkolwiek istnieje prawnie już od 10 stycznia br., jakkolwiek ma już kierownictwo (dyrektor: dr Aleksander Słapa, redaktor naczelny: Henryk Vogler), jakkolwiek organizuje już personel i ustala plany pracy — lokalu na razie nie ma (urzędując „kątem” w księgarni Domu Książki przy ul. Wiślnej 3).

To prawda, pierwszą siedzibą Wydawnictwa była wspomniana w artykule księgarnia. Następnie, jeszcze w roku 1953, wydawnictwo przeniosło się do kilku pokoi w kamienicy przy ul. Basztowej 10. Kolejnym przystankiem był mało reprezentacyjny barak  u zbiegu alej Focha i Krasińskiego, gdzie później zbudowano Hotel Cracovia . 1 grudnia 1956 roku WL przeniósł się na kilkanaście lat do lokalu w oficynie kamienicy Pod Krukami przy Rynku Głównym, dzisiaj siedziby  Międzynarodowego Centrum Kultury. Na przełomie lat 1973/1974 wydawnictwo przeniosło się do obecnej siedziby, do Domu Pod Globusem przy ul. Długiej 1.

W artykule z 1953 roku czytamy także:

Dążąc do wydobycia z przeszłości i ze współczesnej twórczości najwartościowszych pozycji literackich, Wydawnictwo Literackie troszczyć się będzie równocześnie o tzw. szatę zewnętrzną swych wydawnictw, o ich staranne i opracowanie redakcyjne i typograficzne.

Mamy nadzieję, że udało nam się sprostać temu zobowiązaniu.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.