Luty w Muzeum Pana Tadeusza

Luty w Muzeum Pana Tadeusza

Przegląd

W drugim miesiącu nowego roku zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na trwające wystawy czasowe: jedna ukazuje Tadeusza Różewicza jako osobę prywatną poetę „bez tekstu”, zaś druga przybliża historię Biblioteki Polskiej w Paryżu. Zaplanowaliśmy również ciekawy program warsztatów i spotkań z wyjątkowymi gośćmi oraz recital klarnetowo-fortepianowy.

 

W ramach wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu w lutym przygotowaliśmy aż cztery wydarzenia. Pierwsze z nich to warsztaty dla dorosłych Użytkownik Tadeusz napisał do Ciebie, podczas których pocztówka, poezja i martwa natura posłużą jako medium do tworzenia nowych więzi i zawierania znajomości. Zapraszamy również na czytanie tekstów Tadeusza Różewicza w interpretacji Ziny Kerste, aktorki Wrocławskiego Teatru Współczesnego, oraz wykład Marka Śniecińskiego Obrazy na wygnaniu. Przeanalizujemy trzy różne strategie wykorzystania i reinterpretacji obrazów, które ujawniły się w książkach wybitnych współczesnych pisarzy. Podczas wykładu przedstawione zostaną również niektóre poetyckie dialogi z malarstwem, które w swych utworach podejmował Tadeusz Różewicz. Natomiast w połowie i pod koniec miesiąca odbędą się dwa oprowadzania po wystawie, które przygotowali Mariusz Urbanek i Maria Marszałek.

 

Tylko do 4 lutego potrwa planszowa wystawa Wyspa wolności. O Towarzystwie Historyczno-Literackim i Bibliotece Polskiej w Paryżu. Jest to opowieść o niezwykłej instytucji w historii polskiej kultury, która powstała i rozwinęła się dzięki m.in. księciu Adamowi Czartoryskiemu, Karolowi Sienkiewiczowi i Adamowi Mickiewiczowi. Natomiast w Galerii Ossolińskiej można jeszcze oglądać powarsztatową wystawę fotograficzną Tak to widzę!, która przybliża efekty pracy z fotografią otworkową dzieci i młodzieży z Dolnego Śląska.

Podczas kolejnego spotkania w ramach stałego cyklu Środy nad książką 7 lutego zapraszamy na spotkanie z profesorem Adamem Chmielewskim, filozofem, krytykiem i autorem zwycięskiej aplikacji Wrocławia na Europejską Stolicę Kultury 2016. Porozmawiamy o idei wspólnej Europy i o tym, czy i komu jest dzisiaj potrzebna. W lutym tradycyjnie odbędzie się kolejny organizowany wspólnie z Uniwersytetem SWPS wykład z cyklu Współcześni romantycy, podczas którego zastanowimy się nad żałobą.

 

Natomiast podczas koncertu z cyklu Salon dźwięków romantycznych klarnecistka Agata Piątek oraz pianistka Magdalena Duś wykonają kompozycje Jörga Widmanna, Johannesa Brahmsa i Jeana Françaix.

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!

 

PROGRAM

LUTY 2018

czwartek, 1 lutego 2018, godz. 18.00

Użytkownik Tadeusz napisał do Ciebie

warsztaty dla dorosłych

w ramach wystawy Różewicz. Bez tekstu

do 4 lutego 2018

Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno–Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu

wystawa czasowa

środa, 7 lutego 2018, godz. 17.00

Komu potrzebna jest dziś wspólna Europa?

cykl Środy nad książką

gość: Adam Chmielewski

sobota, 10 lutego 2018, godz. 16.00

Zdrów na twarzy, lecz w sercu głębokie ma rany​. Czym jest żałoba i jak dobrze ją przeżywać

cykl Współcześni romantycy

prowadzenie: Izabela Bancewicz

niedziela, 11 lutego 2018, godz. 18.00

Agata Piątek (klarnet) & Magdalena Duś (fortepian)

cykl Salon dźwięków romantycznych

czwartek, 15 lutego 2018, godz. 17.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Różewicz. Bez tekstu

prowadzenie: Mariusz Urbanek

sobota, 17 lutego 2018, godz. 16.00

Obrazy na wygnaniu? Literackie reinterpretacje dzieł malarskich

cykl Pracownia słowa i obrazu

prowadzenie: Marek Śnieciński

środa, 21 lutego 2018, godz. 17.00

Czytanie Różewicza

Zina Kerste, aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego

niedziela, 25 lutego 2018, godz. 12.00

Przed śmiercią uciekam do kina. Tadeusz Różewicz i ruchome obrazy

cykl Niedzielne oprowadzanie po wystawie Różewicz. Bez tekstu

prowadzenie: Maria Marszałek

 

Na wykłady i spotkania wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum (opcjonalna rezerwacja wejściówek: zapisy@ossolineum.pl).

Na warsztaty wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy mailowe: zapisy@ossolineum.pl. Bilety na koncert dostępne w kasach muzeum oraz na www.bilety.ossolineum.pl.

 

Pełny program na stronie www.muzeumpanatadeusza.pl oraz na www.facebook.com/panatadeusza.

 

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.