Klub Proza: spektakl „XERO 24”, seanse filmowe i premiera książka o wrocławskiej epidemii ospy w 1963 roku

Klub Proza:  spektakl „XERO 24”, seanse filmowe i premiera książka o wrocławskiej epidemii ospy w 1963 roku

Przegląd

Pierwszy tydzień lutego we Wrocławskim Domu Literatury to premiera wznowionej i uzupełnionej książki „Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia” autorstwa Jerzego Bogdana Kosa. W klubie Proza będzie można natomiast obejrzeć spektakl poruszający problem dopalaczy stosowanych przez młodzież i uczestniczyć w weekendowych seansach filmowych.

5 lutego trafi do księgarń druga już w 2018 roku nowość Wydawnictwa Warstwy. Będzie to „Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia” autorstwa Jerzego Bogdana Kosa. Książka ta jest wznowieniem jednej z ważniejszych publikacji dotyczących wrocławskiej epidemii, tzn. „Epitafium dla ospy” (1991). Jest to edycja poszerzona, zaktualizowana i uzupełniona o nowe fakty i informacje, które ujrzały światło dzienne w ostatnich latach. Jest ona także poniekąd summą publikacji o tej tematyce, gdyż zawiera bogaty przegląd literatury poświęconej epidemii oraz bibliografię. Publikacja prezentuje różnorodny materiał, od narracji reportażowej, po przytoczone rozmowy z pierwszoplanowymi uczestnikami wydarzeń, wspomnienia, kronikę, dziennik, ale i podsumowanie całokształtu refleksji nad ówczesną sytuacją miasta i służby zdrowia. Sam opis procedur i struktur reagowania godny jest odnotowania jako świadectwo historyczne. Książa to interesujący w wielu wymiarach dokument tamtych czasów.

Autorem tego niecodziennego wydawnictwa jest wrocławianin Jerzy Bogdan Kos. Lekarz, specjalista chorób zakaźnych, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu (1955). Wieloletni ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych i dyrektor Rejonowego Szpitala Zakaźnego w Będkowie koło Trzebnicy. W okresie epidemii ospy w 1963 roku rejonowy konsultant w zakresie diagnostyki. Od lat studenckich związany z życiem literackim Wrocławia, współzałożyciel m.in. Unii Polskich Pisarzy Medyków (1967), a także wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), którego pracami kierował następnie jako wiceprezes i prezes. Debiutował zbiorem prozy poetyckiej „Na karuzeli sekundnika” (1958). Publikował liczne zbiory wierszy, jest także autorem, współautorem lub redaktorem szeregu książek poświęconych wiedzy o zdrowiu i dziejom medycyny oraz środowiska lekarskiego. Redagował ponadto wydawaną przez SPP serię poetycką „Z kołatką”, „Dolnośląski Diariusz Lekarski” (1994–1997), a także rocznik literacki „Pomosty” i regionalny „Brzask”. W uznaniu swoich zasług uhonorowany godnością Honorowego Obywatela Trzebnicy (2000), a także Nagrodą Wrocławia (2010). Mieszka we Wrocławiu.

Spektakl edukacyjny przeciw dopalaczom

W pierwszym tygodniu lutego będziemy mieli okazję zobaczyć spektakl edukacyjny „XERO 24” w reżyserii Agaty Skowrońskiej-Kartvelishvili skierowany do młodzieży licealnej i widzów dorosłych, poruszający problem łatwo dostępnych dopalaczy. Bohaterami przedstawienia są koledzy z jednej klasy: Tasiemiec, Grubi i Pryszcz. Na pozór różni ich wszystko, a łączy chyba jedynie wzajemna niechęć. Ale kiedy tajemniczy rastaman otworzy przed nimi nową mroczniejszą rzeczywistość, a klasowa piękność głęboko ugodzi prosto w serce, punktów stycznych wytworzy się nieco więcej. Poezja, gry fabularne, dopalacze i miłość okazuje się prawdziwie wybuchową mieszanką. Spektakl jest grany w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2), wstęp jest bezpłatny. Można go będzie obejrzeć 5 i 6 lutego o godz. 11:00 oraz 7 lutego o 13:00.

Kino w Prozie

W weekendy możemy uczestniczyć w bezpłatnych seansach filmowych. Kino w Prozie ma swoje dwie odsłony. W soboty o 11:00 (najbliższy seans 3 lutego) odbywają się Poranki rodzinne, czyli pokazy filmów familijnych i animacji dla dzieci. Natomiast w każdą niedzielę o 18:00 (najbliższy pokaz 4 lutego) kinomani mogą odkrywać książkowo-filmowe obrazy w ramach cyklu „Literatura na ekranie”. Za każdym razem można obejrzeć inną adaptację dzieła literackiego – od klasyki po mniej znane książki reprezentujące różne gatunki. W repertuarze pojawiają się różne gatunki filmowe, obrazy sprzed lat oraz nowości, a tytuły – tradycyjnie w Kinie w Prozie – pozostają tajemnicą aż do dnia seansu.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.