NOWY WYDANIE Labiryntu śmierci P.K. Dicka….

Przegląd

Już dzisiaj do księgarń trafi nowe wydanie książki Philipa K. Dicka „Labirynt śmierci” z opracowaniem graficznym Wojciecha Siudmaka. W słowie wstępnym autor pisze, że powieść powstała w wyniku próby stworzenia abstrakcyjnego, logicznego systemu religijnego opierającego się na niepodważalnym założeniu, że Bóg istnieje.

 

Mrok, zagęszczająca się atmosfera, a także zadziwiająca aktualność spostrzeżeń Philipa K. Dicka, uważanego zresztą przez wielu za wizjonera  – wzbogacone niesamowitymi, pobudzającymi wyobraźnię ilustracjami Wojciecha Siudmaka – wszystko razem tworzy niepowtarzalny klimat i prowadzi do niezwykłych refleksji.

 

„Dick prowadzi nas przez rzeczywistość i szaleństwo, życie i śmierć, grzech i zbawienie… jest naszym własnym Borgesem”.

Ursula K. Le Guin

 

Na planetę Delmak-O przybywa czternaścioro obcych sobie ludzi. Żaden z nich nie może ufać drugiemu, a śmierć może uderzyć w każdej chwili. Nie znają czekających ich zadań, a awaria przekaźnika wyklucza możliwość sprowadzenia pomocy. Wkrótce staje się dla nich jasne, że są obiektem jakiegoś doświadczenia. Na rozległej planecie uwagę przyciąga budynek kryjący tajemnice pchające kolonistów ku paranoi.  Ginie pierwsze z nich. Bóg albo nie istnieje, albo postanawia unicestwić swoje stworzenia.

Doskonała powieść, w której mroczna atmosfera skrywa morderstwa, pytania o istnienie Boga i naturę rzeczywistości.

Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał kilkadziesiąt powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych Nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty…

Dom Wydawniczy REBIS wydał takie jego powieści, jak: Ubik, Valis, Człowiek z Wysokiego Zamku, Trzy stygmaty Palmera Eldritcha czy Blade runner.

 

 

www.rebis.com.pl

Kategorie: Fantastyka
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.