Klub PROZA (12-19.10.2017): Zygmunt Miłoszewski, Bruno Schulz. Festiwal, koncert Waglewski & Łęczycki!

Przegląd

Październik w klubie Proza należy do wyjątkowo intensywnych. Liczba literackich wieczorów usatysfakcjonuje chyba nawet najbardziej zagorzałych wielbicieli książek. W ramach Bruno Schulz. Festiwal, którego współorganizatorem jest Wrocławski Dom Literatury, niemal codziennie można wziąć udział w innym ciekawym spotkaniu autorskim.

11 października w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) startuje Bruno Schulz. Festiwal, który rozpocznie się dwudniową konferencją naukową (11 i 12 października w godzinach 11:00-15:00) Minione i zapisane poświęconą reportażowi międzywojennemu. Udział w niej wezmą literaturoznawcy i praktycy, w tym m.in.: Urszula Glensk, Krzysztof Mroziewicz, Magdalena Grzebałkowska, Paweł Smoleński czy Agata Tuszyńska. Wstęp wolny.

12 października w Prozie o 18:00 w ramach BSF odbędzie się również spotkanie ze Stanisławem Beresiem – wykładowcą akademickim i literaturoznawcą, wokół jego najnowszej książki Gajcy. W pierścieniu śmierci. O Tadeuszu Gajcym, uchodzącym za najzdolniejszego obok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego poetę swojego pokolenia, z profesorem Beresiem porozmawia Marta Mizuro. Wstęp wolny.

Natomiast w piątek 13 października o 18:00 czeka nas wyjątkowe spotkanie w ramach organizowanego przed WDL cyklu „Literatura pod napięciem” – tym razem we współpracy z Bruno Schulz. Festiwal. Z Wojciechem Waglewskim, założycielem i liderem zespołu Voo Voo porozmawia Wojciech Bonowicz, współautor wywiadu-rzeki z Waglewskim pt. Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe. Po rozmowie odbędzie się koncert duetu Wojciech Waglewski – Bartek Łęczycki. Wstęp na spotkanie i koncert jest wolny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 6 października będzie można odbierać w klubie Proza. Wstęp wolny

W sobotę 14 października proponujemy w klubie Proza do wyboru aż festiwalowe spotkania. O 16:00 Irek Grin porozmawia z Małgorzatą Omilanowską i Martą Leśniakowską o książce Architektki, czyli o opowieści poświęconej sześciu wybitnym kobiecym postaciom polskiej architektury: Dianie Reiterównie, Barbarze Brukalskiej, Helenie Syrkusowej, Halinie Skibiniewskiej, Jadwidze Grabowska-Hawrylak i Anatolii Hryniewickiej-Piotrowskiej. Natomiast o 19:00 odbędzie się spotkanie z czeską pisarką Terezą Boučkovą promujące jej autobiograficzną powieść Rok Koguta, która wywołała burzliwą dyskusję społeczną w Czechach. Spotkanie prowadzeni Justyna Tymon. Wstęp wolny.

Do Proza na Bruno Schulz. Festiwal warto wrócić już w poniedziałek 16 października. O 18:00 odbędzie się tutaj kolejna odsłona cyklu Salon Angelusa i spotkanie z Moniką Sznajderman, autorką książki Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna oraz z Mikołajem Grynbergiem, autorem książki Rejwach. Wieczór zatytułowany „Odkrywanie i zakrywanie (żydowskiego losu)” poprowadzi Jacek Leociak. Wstęp wolny.

Dzień później, 17 października o 19:30 na swoich fanów w Prozie czekać będzie Marcin Świetlicki. O książce Nieprzysiadalność. Autobiografia porozmawia z nim Rafał Księżyk. Spotkaniu towarzyszyć będzie koncert zespołu M-3. Wstęp wolny. 18 października można spędzić w klubie Proza cały wieczór, który zacznie się o 19:00 od wyjątkowego filmu dokumentalnego Jeden dzień w Aleppo syryjskiego pisarza i dokumentalisty Ali Al-Ibrahima (na film obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru od 6 października w klubie Proza). Po filmie o 19:30 Więzień z Mosulu, czyli spotkanie z irackim poetą Umarem Abdul-Nasserem, pierwszym gościem Wrocławia w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN). Rozmowę poprowadzi Katarzyna Janusik. Wstęp wolny.

W czwartek 19 października będzie miała miejsce kolejna odsłona autorskiego cyklu spotkań Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze, którego gospodarzem jest Irek Grin. Tym razem jego gościem będzie Zygmunt Miłoszewski, którego Grin przepyta o jego najnowszą książkę, owianą mgłą tajemnicy. Wstęp wolny. Tego dnia warto jednak przyjść do klubu Proza wcześniej, ponieważ już o 17:00 odbędzie się bardzo ciekawe spotkanie pod hasłem Emigrantki. Będzie to rozmowa z Wiolettą Grzegorzewską i Magdaleną Parys, które na co dzień żyją i tworzą poza granicami Polski. Spotkanie poprowadzi Maciej Hen. Wstęp wolny.

Ponadto w weekend w klubie Proza nie zabraknie również kina! Tradycyjnie w sobotę o 11:00 w ramach spotkań Poranki rodzinne odbędzie się bezpłatny seans animacji dla dzieci. Natomiast w niedzielę o 18:00 zobaczymy film z prowadzonego przez Wrocławski Dom Literatury cyklu kinowego pod hasłem Literatura na ekranie. Wstęp do kina w Prozie jest bezpłatny.

Warto również zwrócić w tych dniach uwagę na gościnny koncert Wrocławskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, który odbędzie się 18 października o 21:30. W programie Akordeon+Duo van Vliet usłyszymy utwory kompozytorów współczesnych na akordeon solo, duet oraz elektronikę (Ian Anderson – altówka, Rafał Łuc – akordeon). Wstęp wolny .

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.