Festiwal Polskiej Sztuki dla Dzieci LATAWIEC I TRĄBKA

Festiwal Polskiej Sztuki dla Dzieci LATAWIEC I TRĄBKA

Przegląd

Od 12 do 22 października 2017 w Edynburgu gościć będzie pierwszy w historii Festiwal Polskiej Sztuki dla Dzieci LATAWIEC I TRĄBKA, w ramach którego zaplanowano także cykl spotkań wokół książki dziecięcej i ilustracji. Podczas jedenastu dni mali i duzi widzowie będą mogli uczestniczyć w serii warsztatów, obejrzeć ciekawe polskie sztuki teatralne, oraz pobawić się w interaktywnej bawialni pełnej pięknych książek, gier i najwyższej klasy zabawek stworzonych przez polskich designerów i producentów. Festiwal został przygotowany przez Fabrykę Sztuki w Łodzi, Polish Cultural Festival Association z Edynburga oraz Teatr Chorea, a do współpracy w stworzeniu festiwalowych atrakcji zaproszeni zostali: dwa uznane teatry z Polski, 29 artystów: projektantów oraz ilustratorów, 22 wydawnictw i 11 firm designerskich. Większość festiwalowych wydarzeń odbędzie się w Centrum Kultury Summerhall, pozostałe zaś w The Scottish Storytelling Centre i North Edinburgh Arts.

 

W programie zaplanowany jest wykład na temat współczesnej polskiej ilustracji, skierowany do miłośników książek obrazkowych i środowisk opiniotwórczych (ilustratorów, studentów i wydawców), a także seria 11 warsztatów prowadzonych przez znakomitych polskich artystów, ilustratorów (m.in. przez Katarzynę Bogucką, Małgorzatę Gurowską, Iwonę Chmielewską) i edukatorów teatralnych. Najmłodsi będą mieli możliwość stworzyć własnego potwora (inspirowanego tym z Loch Ness), zbudować łódeczkę z orzecha potrzebną do polowania na wieloryby, bądź opanować trudną sztukę pisania listów.

Podczas festiwalu obejrzeć będzie można 4 spektakle w wykonaniu Teatru Pinokio z Łodzi oraz Teatru Figur z Krakowa. Ten pierwszy wystąpi z wielokrotnie nagradzaną Maszyną do opowiadania historii w reżyserii Michała Malinowskiego, Przemysława Buksińskiego, Pawła Romańczuka oraz Konrada Dworakowskiego, a także zaprezentuje instalację artystyczno-teatralną dedykowaną niemowlakom pt. Tuliluli w reżyserii Justyny Schabowskiej. Krakowski Teatr Figur przywiezie 2 spektakle teatru cieni Mglisty Billy w reżyserii Mateusza Przyłęckiego oraz Król Maciuś Pierwszy w reżyserii Dagmary Żabskiej.

W świat polskich historii i starych legend wprowadzi Michał Malinowski – twórca Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MUBABAO, inżynier wyobraźni, opowiadacz bajek i pedagog.

Ważnym elementem festiwalu będzie otwarta codziennie interaktywna przestrzeń zabawowo- wystawiennicza BAWIALNIA/PLAYROOM – Polish Design For Kids. Pomysł na Bawialnię był podyktowany chęcią stworzenia przestrzeni, gdzie dzieciaki wspólnie odkrywać będą najlepsze polskie wzornictwo i rozwiać rozmaite talenty. Do dyspozycji dzieci będą m.in: unikalne, jednostkowe projekty przytulanek, klocków i zabawek edukacyjnych polskich designerów i producentów.

W Bawialni znajdą się m. in tworzone w Beskidach drewniane zabawki firmy Wooden Story, z których można wyczarować najwspanialsze budowle, ekologiczne zabawki z kory, gałązek i korzeni firmy Dzikie Dzieci i edukacyjne gry planszowe firmy Jacobsony.

Na miejscu powstanie przytulna czytelnia, w której dostępne będą książki opracowane z wielką dbałością pod względem edytorskim, graficznym i merytorycznym. W ciekawy sposób przedstawione zostaną wybrane prace ilustratorów, m.in:  Aleksandry Płocińskiej, Marty Ignerskiej, Katarzyny Boguckiej, Agaty Królak, Małgorzaty Gurowskiej, Pani Jurek, Iwony Chmielewskiej, Joanny Concejo, Marii Dek, Aleksandry Cieślak, i Macieja Blaźniaka, a także wydawane w języku angielskim książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich i Dawida Ryskiego.

Jednym z celów festiwalu jest także promowanie twórczości polskich artystów mieszkających w Szkocji. Będzie można zobaczyć prace Kasi Matyjaszek – ilustratorki i wykładowczyni w Edinburgh College of Arts, wydającej książki zarówno w kraju, jak i w Wielkiej Brytanii, sensory room dla niemowląt stworzone z materiałów recyklingowych zatytułowane Polymeric Cave artystki Joanny Lubońskiej, czy instalację młodej scenografki Wiktorii Bendiuk.

Podczas Festiwalu powstanie także Pop UP design sklep z książkami po polsku i angielsku, zabawkami, gdzie po preferencyjnych cenach można będzie zakupić unikatowe obiekty do zabawy i wspaniałe prezenty.

Więcej na temat festiwalu na: www.kiteandtrumpet.com lub Facebook: kiteandtrumpet

 

 

źródło: Instytut Książki

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Festiwale

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.