BIG BOOK CAFE DLA NAJMŁODSZYCH

Przegląd

Big Book Cafe zaprasza na inspirujące wydarzenia okołoliterackie dla młodych i bardzo młodych czytelników. U nas dzieci nie nudzą się, nawet w czasie deszczu.

Spacer po lesie

W księgarni przy Dąbrowskiego 81 można już nabyć książkę „Ten i tamten las” Magdaleny Tulli. Znana miłośnikom polskiej literatury współczesnej pisarka debiutuje w roli autorki dziecięcej. W charakterystyczny dla swoich powieści metaforyczny sposób obrazuje otaczający nas świat, tym razem posługując się motywem bajki.

Opowieść została wzbogacona ilustracjami autorstwa Alicji Rosé, która barwnymi rysunkami przełamuje granice postrzegania „naszych“ i „obcych“, świadomie łączy elementy znane, rozpoznawalne z nieoczywistymi. Podobnie jak bajka Tulli, ilustracje tworzą odrębny świat, trochę przypominający ten prawdziwy, ale także abstrakcyjny i niedosłowny.

Spotkanie autorskie wokół książki „Ten i tamten las” zainaugurowało serię wydarzeń w Big Book Cafe dedykowanych najmłodszym. W sobotę 30 września w samo południe przestrzeń kawiarni i księgarni wypełnili dorośli z pociechami. Najmłodsi rysowali, słuchali fragmentów książki czytanej przez autorkę, a rodzice dyskutowali o przesłaniach stworzonej przez Tulli baśni.

Buszowanie w mokotowskich kamienicach

W czwartek 12 października (godz. 18.00) odbędzie się spotkanie poświęcone „Tarapatom” – książce, która powstała na kanwie scenariusza do filmu o tym samym tytule. Dwójka nastoletnich bohaterów – na wakacjach bez rodziców – rozwiązuje kryminalną zagadkę, przy okazji zawierając przyjaźń. Tłem przygód Julki i Olka jest Stary Mokotów i nadgryzione zębem czasu kamienice. Okazuje się, że nawet zapuszczona rudera może kryć w sobie fascynującą historię, a niepozorne papierki od cukierków – mogą stać się tropem w śledztwie.

O pracy na planie filmu „Tarapaty” opowiedzą odtwórcy dziecięcych ról, Hania Hryniewiecka i Kuba Janota-Bzowski. To ich debiut filmowy, będzie więc okazja zapytać o wrażenia z pracy z dorosłymi aktorami i o wyzwania, jakie towarzyszyły filmowaniu m.in. brawurowych scen pościgów. W spotkaniu wezmą także udział autorki książki, reżyserka filmu Marta Karwowska i pisząca kryminały Katarzyna Rygiel, a rozmowę z nimi poprowadzi Joanna Olech, znana pisarka książek dla dzieci.

Uwalnianie kosmicznych mocy

Na polskim rynku wydawniczym ukazał się właśnie zupełnie nowy dwumiesięcznik „Kosmos dla dziewczynek” . Mądry, zabawny i odważny, tak jak czytelniczki, do których jest skierowany, w wieku 7-11 lat. Dla tej grupy wiekowej zostaną zorganizowane specjalne warsztaty, które odbędą się w Big Book Cafe w sobotę 28 października (początek o godz. 12.00). Celem zajęć jest wzmacnianie poczucia własnej wartości i odporności na krzywdzące stereotypy.

Pomysłodawczynie „Kosmosu” chcą rozbudzić ciekawość i kreatywność dziewczynek, pokazać im różnorodność świata, w którym nie trzeba za wszelką cenę walczyć o pierwsze miejsce. „Media i kultura konsumpcyjna zawężają perspektywę dziewczynek do dbania o własny wygląd. Większość treści koncentruje się na urodzie i organizowaniu przyjęć. Pokazujemy dziewczynkom, że świat jest znacznie większy, ciekawszy i ma im dużo więcej do zaoferowania” – przekonują redaktorki nowego dwumiesięcznika. Podczas spotkania w Big Book Cafe można będzie kupić pierwszy, pachnący jeszcze farbą drukarską numer „Kosmosu dla dziewczynek”. Uwaga! Udział w spotkaniu wymaga wcześniejszego zapisu. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: spotkania@big-book.pl

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Pełny repertuar BIG BOOK CAFE dostępny na stronie internetowej www.bigbookcafe.pl

 

Big Book Cafe
czytam | gadam | żyję

Czynne: pon.-pt 8-22, sb-nd 10-20
nowe centrum literackie | Dąbrowskiego 81, Warszawa

facebook.com/bigbookcafe
kawiarnia@bigbookcafe.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.