Łódź wyda 5 milionów na promocję czytelnictwa

Przegląd

Łódź planuje przeznaczyć 5 mln zł na kampanię promującą czytelnictwo. W ramach akcji, która rozpocznie się w przyszłym roku, zaproszenie do korzystania z miejskich bibliotek – i założenia Łódzkiej Karty Bibliotecznej – dotrze do każdego gospodarstwa domowego w mieście.

W ciągu najbliższych dwóch lat pięć dzielnicowych Miejskich Bibliotek Publicznych w Łodzi wraz z blisko 80 filiami ma połączyć się w jedną placówkę, tworząc jedną z największych w kraju sieci bibliotecznych. Korzystanie z jej zasobów umożliwi Łódzka Karta Biblioteczna.

Wszyscy mieszkający – na stałe lub czasowo – w Łodzi będą mogli korzystać z karty bibliotecznej, która będzie ważna we wszystkich placówkach na terenie miasta i pozwoli m.in. na poszukiwanie pożądanej pozycji wydawniczej za pomocą internetu i aplikacji w telefonie komórkowym.

Od przyszłego roku czytelnicy zyskają też możliwość oddania wypożyczonej książki w dowolnej bibliotece na terenie miasta. Zaplanowano także uruchomienie – na początek dwóch – wrzutomatów, dzięki którym zwroty książek będą możliwe przez całą dobę.

Według danych udostępnionych przez UMŁ, Łódź zajmuje drugie w kraju – po Warszawie – miejsce pod względem liczby wypożyczeń książek ze zbiorów bibliotecznych i trzecie miejsce pod względem liczby wypożyczeń na 100 mieszkańców.

Najwięcej – 370 – wypożyczeń na 100 mieszkańców w roku 2016 odnotowano w Katowicach, drugie miejsce z 351 wypożyczonymi książkami zajmuje Warszawa. W Łodzi na 100 mieszkańców przypadają 344 wypożyczone woluminy.

W ciągu ostatnich pięciu lat dla łódzkich bibliotek miejskich zakupiono łącznie ponad 129,5 tys. książek. Dla porównania – warszawskie biblioteki publiczne tylko w 2016 roku nabyły ponad 179,5 tys. woluminów, czyli więcej niż łódzkie placówki w ciągu całej pięciolatki.

 

źródło Instytut Książki

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Łódź

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.