Cyfrowa literatura wprowadza rewolucję w czytelnictwie Polaków

Przegląd

Coraz więcej Polaków sięga po książki w formie cyfrowej. Dlaczego chętnie korzystamy z ebooków i czy można mówić w Polsce już o modzie na elektroniczną lekturę? Na zlecenie Virtualo, Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia zapytał ponad 1000 Polaków co myślą o książkach elektronicznych, w jakich sytuacjach po nie sięgają i czy porzucą tradycyjne czytelnictwo.

Ponad 60% respondentów potwierdziło, iż czytanie książek elektronicznych jest obecnie bardzo modne. Do korzystania z wydań elektronicznych Polaków skłania w szczególności wygoda – 43% docenia brak konieczności noszenia ze sobą nierzadko ciężkich książek papierowych . Jedna trzecia respondentów za ich dużą zaletę uważa natychmiastowy dostęp do wszystkich posiadanych tytułów . Nie oznacza to jednak, że „elektroniczni” porzucają całkowicie tradycyjne czytelnictwo. Korzystanie z różnych form książek zależy od sytuacji. Ebooki mają przewagę nad książkami w formie drukowanej w sytuacjach przemieszczania się, na przykład w środkach komunikacji miejskiej lub podczas dłuższych podróży.

Użytkownicy nowoczesnej formy czytania, to głównie ludzie młodzi w wieku 15-24 lat (32%) oraz 25-34 lat (34%), mieszkańcy dużych miast, którzy kilka razy w miesiącu robią zakupy przez Internet. Dla nich korzystanie z elektronicznych książek oznacza możliwość lektury w każdej wolnej chwili, co ma istotne znaczenie dla przedstawicieli coraz bardziej mobilnego pokolenia Polaków. Dodatkowo, aż 28% z nich jak wyniki z deklaracji respondentów badania, to fani nowinek technologicznych.

Znaczący wpływ na rosnącą popularność ebooków ma również rozwój nowych technologii i mobilność Polaków. Coraz mniej czasu mamy na czytanie w domowym zaciszu, ale staramy się wykorzystać efektywnie minuty, godziny spędzane w środkach komunikacji miejskiej czy w dalekiej podróży. E-książki odpowiadają na coraz większą potrzebę mobilności. Na jednym urządzeniu można mieć nawet kilkaset tytułów, bez konieczności dźwigania ciężkich tomów.– mówi Martyna Bednarczyk z Virtualo.

Jak pokazało badanie, wielbiciele ebooków potrafią skutecznie promować nowoczesną formę czytania wśród znajomych i rodziny. Aż 36% obecnych użytkowników ebooków wskazało, iż impulsem do spróbowania czytania w formie cyfrowej była namowa znajomych. To pokazuje jak ważną rolę odgrywa wpływ otoczenia i rekomendacja w popularyzacji nowych form czytelnictwa.

Około co trzeci respondent czytając ebooki korzysta z czytnika. Książki w formie elektronicznej również często są czytane na tabletach i laptopach oraz bardzo często na smartfonach. Najchętniej są wykorzystywane aplikacje: iBooks, Kindle for Android, Adobe Digital Editions. Najbardziej popularnym czytnikiem jest Kindle – wybiera go ⅔ osób lubiących książki w wersji elektronicznej. Wybór danej marki czytnika najczęściej nie jest zależny od osoby, która z niego korzysta – 39% czytelników ebooków otrzymała go w prezencie. Wśród osób, które same nabywają czytnik, co trzeci Polak argumentuje wybór czytnika dobrą marką, a 27% przy zakupie korzysta z polecenia znajomych.

Najczęstszym sposobem pozyskiwania książek elektronicznych jest pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł – deklaracja 2/3 zapytanych respondentów. Według badania, 55% użytkowników kupuje ebooki samodzielnie, 40% korzysta z plików pozyskanych przez znajomego. Spośród zapytanych Polaków, 37% czytelników ebooków przyznaje się do korzystania z plików pozyskanych z nieoficjalnych źródeł.

Najchętniej kupowane są książki elektroniczne z kategorii kryminał i sensacja (46% wskazań), następnie fantastyka (36% wskazań). Na trzecim miejscu jest literatura z gatunku horror i thriller (34% wskazań). Najczęściej ebooki nabywamy dla siebie, tak deklaruje aż 90% respondentów. Niektóre osoby kupują książki elektroniczne również dla męża lub żony (16%) oraz dzieci (14%). Co ciekawe, osoby czytające w formie cyfrowej, czytają około 30 ebooków rocznie, czyli trzy razy więcej niż czytelnicy książek papierowych.

Ebooki wprowadziły niemałą rewolucję w przyzwyczajeniach czytelniczych Polaków. Chociaż korzystanie z książek elektronicznych nie oznacza rezygnacji z wersji drukowanej, to w niektórych sytuacjach chętniej sięgamy po ebooki niż książki papierowe. Największymi zaletami książek elektronicznych według zapytanych przez Virtualo Polaków jest brak konieczności noszenia ciężkich, papierowych wydań (43%), szybki dostęp do własnej, wirtualnej biblioteki (32%) oraz wygoda korzystania (20%).

*Badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”, zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie 1107 respondentów na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.

 

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.