Zgoda na koncentrację: Empik – Platon

Przegląd

  • Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Empik kontroli nad spółką Platon.
  • W sprawie zostało przeprowadzone badanie rynku, a termin zakończenia postępowania antymonopolowego został wydłużony o 4 miesiące.
  • Transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Przedstawione we wniosku informacje i dane dotyczące wielkości rynków właściwych, udziałów uczestników koncentracji i ich konkurentów, opierały się jedynie na szacunkach zgłaszającego. Prezes urzędu uznał za konieczne zweryfikowanie ich, ponieważ brak wiarygodnych i publicznie dostępnych informacji uniemożliwiał prawidłową ocenę koncentracji. W sprawie zostało przeprowadzone badanie rynku, a termin zakończenia postępowania antymonopolowego został wydłużony o 4 miesiące (informacja o wydłużeniu postępowania).

Analiza zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie wykazała, że w wyniku tej koncentracji nie dojdzie jednak do istotnego ograniczenia konkurencji. Łączne udziały uczestników koncentracji w rynkach na które koncentracja wywiera wpływ nie są na tyle wysokie żeby zagroziły konkurencji. Empik nadal będzie musiał konkurować z innymi przedsiębiorcami. Dlatego UOKiK wydał zgodę na przeprowadzenie transakcji.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

 

za UOKiK

Kategorie: Rynek Polski
Tagi: EMPiK, Platon

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.