„Nić Ariadny” – opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości

Przegląd

Do kupienia już w księgarni
http://bonito.pl/k-1439568-nic-ariadny

http://www.psychoskok.pl/produkt/nic-ariadny

https://www.nieprzeczytane.pl/Nic-Ariadny,product1019124.html

,,Nić Ariadny” Lidii Tasarz to książka, której zdecydowanie nie można zaliczyć do tych oczywistych, przewidywalnych i nużących czytelnika. Historia wykreowana przez autorkę zaskakuje już na samym początku, bo wtedy właśnie poznajemy główną bohaterkę dzieła, o której jeszcze nie wiemy nic. Jak się okazuje – ona też nic o sobie nie wie…

Jak to możliwe? Czy można bezpowrotnie utracić swoją tożsamość i zupełnie zapomnieć o tym, kim się jest? Czy Monika Palmer jest rzeczywiście Moniką Palmer?

Takie i inne pytania nieustannie dręczą czytelnika podczas lektury. Ale jest to, paradoksalnie, przyjemne dręczenie – nic nie jest do końca jasne, wszystko rozjaśnia się powoli, i powoli też dochodzimy do przysłowiowego kłębka po nitce snutej przez autorkę.

,,Nić Ariadny” to historia pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, w której nic nie jest ,,na pewno”. Tak umiejętna kompozycja utworu nie byłaby taką w istocie, gdyby nie fakt, że Lidia Tasarz posłużyła się tutaj narracją pamiętnikową, pierwszoosobową. Dzięki temu uzyskała efekt pełnej subiektywizacji zdarzeń, a co za tym idzie – umożliwiła czytelnikowi przeżywanie wszystkich rozterek, zdarzeń i uczuć razem z bohaterami.

Książkę czyta się więc jednym tchem, co rusz dopowiadając sobie: ,,Doskonale ją rozumiem” lub ,,Nie rozumiem jej wcale”. Czy warto sięgnąć po ,,Nić Ariadny” Lidii Tasarz? Tak, jeśli lubi się historie nieoczywiste. Tak, jeśli pragnie się doświadczyć zjednoczenia z czytanym dziełem. Tak, jeśli chce się odkryć, na jaki kłębek nawinięta jest nić Ariadny.

Książkę poleca Wydawnictwo Psychoskok

http://www.psychoskok.pl

Polub nas na Facebooku

https://www.facebook.com/WydawnictwoPsychoskok 

Odwiedź stronę autorki na Facebooku

https://www.facebook.com/lidziat

Kategorie: Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.