Kartagina, nowa powieść Joyce Carol Oates

Przegląd

Pisarka uważana jest od lat za jedną z czołowych kandydatek do Nagrody Nobla.

„Ta dziewczyna, która zgubiła się w rezerwacie Nautagua”. Albo: „Ta dziewczyna, którą zabili, a potem ukryli jej ciało”.

Pytania o to, gdzie zniknęła córka Zenona Mayfielda, i o to, jakie są szanse, że zostanie znaleziona żywa lub ewentualnie w stanie, w który umożliwi przywrócenie jej do życia, zadawali sobie wszyscy w okręgu Beechum.

Przynajmniej wszyscy, którzy znali Mayfieldów albo bodaj o nich słyszeli.

 

Joyce Carol Oates jak zwykle w najwyższej formie!

Tytułowa Kartagina to amerykańskie miasteczko otoczone malowniczymi górami Adirondack – wśród nich ginie bez śladu  Cressida Mayfield, wyobcowana nastolatka, odstająca od swojej powszechnie szanowanej rodziny.  Policja i ojciec Cressidy podejrzewają, że za jej zniknięciem stoi bohater wojny w Iraku, Brett Kincaid, były narzeczony starszej z sióstr Mayfield, pięknej i „grzecznej” Juliet, w którego towarzystwie widziano dziewczynę  po raz ostatni.  Brett  twierdzi jednak, że niczego nie pamięta, ale  to dopiero początek łańcucha zdarzeń tej mistrzowskiej opowieści z suspensem, porywającej i jednocześnie przemawiającej do wyobraźni współczesnego czytelnika.


Joyce Carol Oates (ur. 1938) – powieściopisarka, dramaturg, poetka i eseistka. Jest profesorem Princeton University i członkiem American Academy of Arts and Letters. W Polsce znana jest m.in. z  wydanych przez REBIS powieści: Zabiorę cię tam, Czarna topiel, Blondynka, Wodospad (nagroda Prix Femina 2005), Mama odeszła, Córka grabarza, Moja siostra, moja miłość, Niebieski ptak, Opowieść wdowy oraz Przeklęci. Książki Oates wielokrotnie nominowano do National Book Award, Nagrody Pulitzera i PEN/Faulkner Award. Zdobyła National Book Award i PEN/Malamud Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie opowiadania. W 2003 r. została laureatką Commonwealth Award za „Wybitną służbę w dziedzinie literatury”, w 2006 r. otrzymała nagrodę „Chicago Tribune” za „Osiągnięcia całego życia”. Od wielu lat pisarka uważana jest za jedną z czołowych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla.

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.