Dwie sekundy przed cudem

Dwie sekundy przed cudem

Przegląd

„Nie poddawaj się. Ryzykujesz, że opuścisz ręce dwie sekundy przed cudem” – bestsellerowa powieść Agnès Ledig w końcu na polskim rynku!

„Dwie sekundy przed cudem” jest drugą książką francuskiej pisarki, która została sprzedana w 320 000 egzemplarzy. Od momentu wydania nie schodzi z listy najczęściej kupowanych książek we Francji.

To wzruszająca, trzymająca w napięciu, historia samotnej matki, której życie nigdy nie oszczędzało. Jednak pewnego dnia bohaterka poznaje mężczyznę, który w przeciwieństwie do innych, wyciąga do niej rękę i zaprasza ją do swojego świata.

Co połączyło młodą kasjerkę, mamę słodkiego Lulu, z dobrze usytuowanym sześćdziesięciolatkiem po przejściach? – na pewno nie banał, o którym może pomyśleć każdy z nas w pierwszej chwili. Trudne doświadczenie, ludzki los, ukazujący się jako niesprawiedliwy bohater, łączy ze sobą szóstkę ludzi, którzy nie powinni się spotkać. Każdy z nich niesie ze sobą bagaż ciężkich, smutnych doświadczeń, po przeżyciu których mógłby się poddać. Powieść obfituje w niespodziewane zwroty akcji, które sprawiają, że ciężko oderwać się od lektury.

„Nie poddawaj się. Ryzykujesz, że opuścisz ręce dwie sekundy przed cudem” – to przysłowie arabskie, z którego został zaczerpnięty tytuł polskiego wydania. Przewija się ono jak refren przez całą powieść wraz z mnóstwem bardzo trafnych i przenikliwych komentarzy, do trudnych wyzwań, przed którymi stają bohaterowie książki. To niemal gotowy scenariusz filmowy czy teatralny. Powieść wyróżnia się niezwykle błyskotliwym dialogiem. Inteligentny dowcip ściga się tu w każdym zdaniu z celną ripostą. Książka wyciska łzy, ale i pozwala się przez nie uśmiechać.

Agnès Ledig jest francuską położną, która niespodziewanie debiutowała jako pisarka w 2011 roku. Nie planowała zostać autorką, lecz gdy jej pięcioletni syn zachorował na białaczkę zaczęła prowadzić dzienniki, które były dla niej formą terapii. Od tamtej pory wydała cztery powieści, z czego „Dwie sekundy przed cudem” zdobyła prestiżową nagrodę Maison de la Presse oraz została przetłumaczona na 12 języków. Czytelnicy i recenzenci często porównują twórczość Agnès Ledig do książek Nicolasa Sparksa i Anny Gavaldy. Jej proza ceniona jest za umiejętne łączenie ludzkich dramatów z humorem, a oceny na francuskich portalach internetowych nie spadają poniżej czterech gwiazdek.

W życiu działa przypadek, czasem wystarczą dwie sekundy, aby odebrać mu sens lub nadać nowy wymiar. Liczą się ludzie i ich nieustannie podniesione ręce, których jak mówi arabskie przysłowie, nigdy nie należy opuszczać. Są rzeczy, których nie można zmienić, sytuacje, których nie da się odwrócić, pytania, na które nie ma odpowiedzi.

I rozwiązania, których się nie spodziewamy – słowem samo życie!

 

Copyright: © Marta Calvo

Agnès Ledig, matka trójki dzieci, nigdy nie marzyła, by zostać pisarką. Pracowała jako położna w szpitalu. Swój talent odkryła przypadkiem, prowadząc dziennik w czasie choroby swego synka, cierpiącego na białaczkę. To jeden z lekarzy syna, przeczytawszy jej zapiski, zachęcił ją do pisania. Kiedy dziecko zmarło Agnès pisała nadal, odnajdując dzięki temu odwagę do życia i nadzieję.

W 2011 roku jej debiutancka powieść Marie d’en haut odniosła błyskawiczny sukces, zyskując główną nagrodę w plebiscycie czytelniczek „Femme Actuelle”.

W 2013 powieść Juste avant le bonheur otrzymała prestiżową nagrodę Prix des Maison de la Presse (przyznawaną przez francuskich księgarzy) i zyskała status bestsellera. Książka sprzedała się w liczbie ponad 320 000 egzemplarzy i została przetłumaczona na 12 języków. Od czasu premiery wciąż utrzymuje się wśród najlepiej sprzedających się książek we Francji. Również kolejne tytuł u autorki: Pars avec lui (2014), On regrettera plus tard (2016) od razu weszły na francuskie listy bestsellerów, a każdy z nich sprzedał się w ponad 100 000 egzemplarzy.

Skromna położna stała się z dnia na dzień prawdziwą gwiazdą francuskiej literatury i jedną z najważniejszych autorek wydawnictwa Albin Michel, wydawcy takich pisarzy jak Eric-Emmanuel Schmitt, Pierre Lemaitre, czy Amélie Nothomb.

Czytelnicy i recenzenci często porównują twórczość Agnès Ledig do książek Nicolasa Sparksa i Anny Gavaldy. Jej proza ceniona jest za umiejętne łączenie ludzkich dramatów z humorem. Czytelnicy podkreślają, że książki Ledig pomagają odzyskać nadzieję i pogodzić się z życiem, poruszają do głębi, bez taniego sentymentalizmu, za to ze szczerością prawdziwych emocji i wrażliwością.

Trzeba mieć prawdziwy talent, by skreślić zabawne błyskotliwe dialogi, poruszyć emocje nie popadając w banalną celebrację dramatu lub pretensjonalną egzaltację w opisywaniu szczęścia. Trzeba mieć bolesną świadomość życia, trzeba samemu oswoić cierpienie, by z taką wrażliwością, szczerością i dojrzałością ukazać tę tajemniczą siłę, która pozwala człowiekowi przyjąć to, co nieubłagane i iść dalej.  Le Figaro.

 

 

więcej www.wydawnictwoandromeda.pl

Kategorie: Literatura
Tagi: Andromeda

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.