Wydawnictwo W.A.B. poleca: “Istota zła”, Luca D’Andrea

Przegląd

istota-zla

ISTOTA ZŁA
Luca D’Andrea
przekład: Stanisław Kasprzysiak

premiera: listopad 2016

Thriller, o który walczą wydawcy z całego świata!

Autor, którego krytycy stawiają w jednym rzędzie z Kingiem, Lovecraftem, Deaverem i Jo Nesbo

Brutalna zbrodnia, porażająca pierwotną grozą natura, obsesja i pradawna, przyczajona Bestia. Ta historia wciąga, porusza i trzyma w napięciu do końca!
Amerykanin, filmowiec dokumentalista, Jeremiasz Salinger przeprowadza się wraz z żoną Annelise i 5-letnią córką Clarą z Nowego Jorku do Siebenhoch, małej wioski w górach Południowego Tyrolu. Zafascynowany miejscowym krajobrazem, postanawia nakręcić dokument o pracy ratowników górskich. Błogi spokój i harmonia kończą się podczas jednej z akcji ratunkowych. Zachłanność Salingera, który razem z ratownikami i kamerą wsiadł do śmigłowca, doprowadza do tragedii, w której ginie cała załoga. Salinger jako jedyny, cudem unika śmierci.
Co się w górach wydarzyło, w górach pozostanie.
Nękany atakami paniki i poczuciem winy próbuje uporać się z traumą i stresem pourazowym. Odrzuca terapię lekami i postanawia zmierzyć się z najciemniejszą otchłanią ludzkiej natury i gór. Przypadkiem trafia na temat brutalnej masakry w wąwozie Bletterbach – niebezpiecznym i owianym legendami miejscu kryjącym skamieniałości i koszmary sprzed 280 milionów lat – której rozwikłanie staje się jego niebezpieczną obsesją.
Nikomu nigdy nie udało się powrócić z jaskini Bletterbach. Tam na dole czai się piekło.
Mimo że od tragedii minęło ponad trzydzieści lat, sprawa ciągle nie została wyjaśniona. W miasteczku panuje zmowa milczenia, a chroniąca tradycję i wspomnienia przodków społeczność wyparła zdarzenie z pamięci. Ludzie wierzą, że w wąwozie czai się zło, którego lepiej nie budzić. Zło tak pradawne i groźne jak sama Ziemia.

 

luca-dandrea

Luca D’Andrea urodził się w 1979 roku w Bolzano (Alto Adige/Südtirol) gdzie mieszka i pracuje do dziś. Absolwent filologii niemieckiej i socjologii literatury, od 10 lat uczy języka włoskiego w szkołach gimnazjalnych. W 2009 roku pod pseudonimem GL D’Andrea wydał trylogię fantasy dla młodzieży Wunderkind. W 2013 dla wytwórni Formasette/DMax napisał scenariusz do serialu obyczajowego Mountain Heroes opowiadającego o życiu i akcjach ratowników górskich w Dolomitach. Scenariusz okazał się być inspiracją do napisania Istoty zła, thrillera, który stał się przebojem londyńskich Targów Książki 2016. Ponad 30 wydawców z całego świata kupiło prawa do książki, jeszcze zanim ukazała się we Włoszech. Największe wytwórnie filmowe prowadzą rozmowy w sprawie ekranizacji powieści.
Mimo wielkiego sukcesu D’Andrea nadal bardziej myśli o sobie jako o czytelniku, niż o pisarzu na pełnym etacie. Wśród ulubionych autorów wymienia Stephena King, Jo Nesbo, Jeana-Christophe’a Grangé, Jefferya Deavera, Richarda Mathesona, Stiega Larssona, Cormaca McCarthy’ego, Giorgioa Falettiego, H.P. Lovecrafta.
Cytaty z zagranicznych recenzji:

Porównania dotyczące książki oscylują (bez obaw o popadanie w odległe skrajności) pomiędzy Stephenem Kingiem a Jo Nesb o (). I faktycznie, obecność potężnej siły natury (góry), dobra i zła wykraczającego poza ludzką kontrolę, mroczne odcienie narracji i fabuła trzymająca w napięciu (pełna zaskakujących zwrotów akcji aż do ostatniej strony) potwierdzałyby ten właśnie kierunek. Choć w rzeczywistości charakterystyczny sposób pisania, odmienny od współczesnych tendencji i prawie archaiczny (lecz nie nużący), mógłby przywodzić na myśl jedne z pierwszych pozycji gatunku – chociażby te autorstwa Friedricha Dürrenmatta. – La Repubblica
o

[] naturalna sceneria, którą kreuje D’Andrea, ma w sobie coś nadzwyczajnie oryginalnego, pierwotnego i pogańskiego, trochę jak pradawny folklorystyczny demon Krampus, człowiek-kozioł krążący pomiędzy ulicami i czyhający, aby ukarać niegrzeczne dzieci – coś, co momentami wzbudza niepokój typowy dla powieści Lovecrafta. – Venerdi
o
Liczne zaskakujące zwroty akcji towarzyszące czytelnikowi od samego początku do samego końca sprawiają, że z każdą kolejną stroną wzrasta napięcie, nadając tym samym powieści rangę kryminału na światowym poziomie. Zło czai się wszędzie, i niezwykle ważna jest tu lekkość, z którą D’Andrei udaje się połączyć elementy pięknej scenerii i tradycji. To wszystko pozwala na wykreowanie dopracowanej, krwawej fabuły, gdzie niepokojące poczucie winy jednostki staje się wspólną winą całej społeczności, na straży której muszą stanąć wszyscy. – La Stampa
o
Powieść D’Andrei przypomina trochę “górskie filmy” Republiki Weimarskiej, które historie o odważnych ideach i wyzwaniach rzuconych losowi wpisywały w wysokogórskie plenery pełne lodu, skał i śniegu. W centrum historii była nieskażona niczym natura gór fascynujących swoją potęgą, ale jednocześnie porażających pierwotną grozą znacznie silniejszą i starszą niż człowiek. To natura, choć wyłaniająca się z tła, jest prawdziwą nieposkromioną bohaterką – Corriere della Sera

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.