Stacja Literatura 21 oraz Europejskie Forum Literackie już w najbliższy piątek

Stacja Literatura 21 oraz Europejskie Forum Literackie już w najbliższy piątek

Przegląd

Udostępnij
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0

Przez lata na Porcie Literackim spotykali się ze sobą czytelnicy, poeci, prozaicy, tłumacze i krytycy literaccy – wszystko po to, by rozmawiać o literaturze, słuchać utworów zaskakujących, inspirujących, przełamujących konwencje. Na przekór wyobrażeniom – wydarzenia przyciągały tłumy. Oprócz twórców polskich na festiwalu gościła ponad setka zagranicznych autorów z blisko trzydziestu krajów, z Laurie Anderson, Jorie Graham, Hertą Müller i Edmundem White’em na czele. Legnicka, a następnie wrocławska impreza stała się jedną z ważniejszych polskich kulturalnych marek na świecie. Swój jubileusz świętowała dwudziestoma specjalnymi wydarzeniami w Barcelonie, Berlinie, Edynburgu, Hajdarabadzie, Kalkucie, Kopenhadze, Moskwie, New Delhi, Niżnym Nowogrodzie, Oslo, Pilznie, Pradze, Rydze, Taborze, Tallinie, Tartu i Wilnie.

Teraz festiwal, którego początki sięgają 1996 roku i Europejskich Spotkań Pisarzy, zmieniający swoją nazwę w 1997 roku na Fort Legnica, w 2000 roku na Port Legnica, a w 2004 roku na Port Literacki Wrocław, przenosi się w nietypowe miejsce, zyskuje nowych krajowych i międzynarodowych partnerów oraz uzupełnia swój program o Europejskie Forum Literackie, by mierzyć się z problemami współczesnej literatury. „Radykalnie zmieniamy formułę imprezy i wyprowadzamy ją za miasto, by zaproponować czytelnikom ucieczkę od zgiełku i podróż w nieznane” – mówił w wywiadzie serwisowi wywrota.pl Artur Burszta. Nowa nazwa – Stacja Literatura 21 – akcentuje miejsca wydarzeń: stację narciarską Czarna Góra w Siennej oraz byłą stację PKP w Stroniu Śląskim, ale także podkreśla (przez liczbę „21”) kontynuację najstarszego krajowego festiwalu literackiego.

Jego wyjątkowość na tle innych podobnych wydarzeń to nie tylko lokalizacja i niemainstreamowi uczestnicy, ale także program podporządkowany jednemu wątkowi. Motywem przewodnim 21. edycji będzie temat „Debiut i co dalej?” (Debut: what next?). Zagraniczni agenci, wydawcy, organizatorzy festiwali, dyrektorzy instytucji, promotorzy książek i tłumacze szukać będą odpowiedzi na pytania: „Jak wyszukiwać literackie talenty?”, „Jak wspierać młodych autorów?” i „Jak zostaje się międzynarodowym autorem?”. W trakcie dwunastu spotkań poznamy najciekawsze Nowe głosy z Europy i Polski, przyjrzymy się drugim książkom w dorobku autorów, dowiemy się, jak to jest ponownie debiutować, w nieco innej literackiej roli, porozmawiamy o tym, jak debiutowano dawniej, oraz uzupełnimy warsztat początkujących krytyków, tłumaczy i poetów.

Wśród gości Europejskiego Forum Literackiego znajdą się m.in.: Christos Chryssopoulos, Lyndy Cooke, Birgit Hatlehol, Zoltán Jeney, Antonia Lloyd-Jones, David Lopez-Del Amo, Roman Simić, Martin Solotruk. Debaty poprowadzą: Mika Buljević, Alexandra Büchler, Paolo Ferreira oraz Michał Chaciński. Nowe głosy z Europy – Juana Adcock (Meksyk / Szkocja), Bruno Vieira Amaral (Portugalia), Clare Azzopardi (Malta), Rumena Bužarovska (Macedonia), Erika Fatland (Norwegia), Albert Forns (Katalonia), Anja Golob (Słowenia), Árpád Kollár (Węgry), Ciwanmerd Kulek (Turcja) i Zoran Pilić (Chorwacja) – odwiedzają obecnie najważniejsze literackie festiwale na świecie, ale całą dziesiątkę zobaczyć i usłyszeć będzie można tylko w Stroniu Śląskim.

Nowe głosy z Polski to: Tomasz Bąk, Konrad Góra, Kamila Janiak, Szczepan Kopyt, Jakobe Mansztajn, Dawid Mateusz, Kira Pietrek, Piotr Przybyła, Maciej Taranek i Ilona Witkowska. Ich twórczość przybliżą najzdolniejsi krytycy młodego pokolenia: Paweł Kaczmarski, Marta Koronkiewicz oraz Maja Staśko. „Debiut po debiucie” zaliczą: Tadeusz Dąbrowski (jako prozaik), nominowana do tegorocznej edycji Nike – Bronka Nowicka (filmowiec a teraz także pisarka) oraz Adam Poprawa (jako tłumacz). O swoich drugich książkach opowiedzą: Sławomir Elsner, Jakub Głuszak i Szymon Słomczyński.

Każde festiwalowe wydarzenie to tradycyjnie premiera wydawnicza. Wśród nich znajdą się książki przekładowe – przygotowane przez Hannę Igalson-Tygielską, Halinę Kralową, Jerzego Jarniewicza, Annę Wasilewską oraz Szymona Żuchowskiego – europejskich klasyków: Jamesa Joyce’a, Tommasa Landolfiego, Raymonda Queneau i Nathalie Sarraute, które będą pretekstem do rozmów o tym, jak niegdyś wyglądały debiuty. Spotkania poprowadzą m.in. Kacper Bartczak, Adam Lipszyc, Paulina Małochleb, Tomasz Pindel, Arkadiusz Żychliński. Dla każdego z nich będzie to debiut w takiej roli na festiwalu Biura Literackiego.

Najbardziej rozpoznawalnym debiutantem na festiwalu będzie… Ryszard Krynicki. Debiutantem, ponieważ obecność wybitnego poety wiąże się z publikacją jego pierwszej książki „Pęd pogoni, pęd ucieczki” w postaci, w jakiej miała się niegdyś ukazać (wersja wydrukowana w 1968 roku jest nieuznawana przez autora z powodu ingerencji cenzury i wydawcy). Zaplanowano także „Pracownie literackie”: krytyczną, twórczą, przekładową, kadrową i otwartą (dodaną ze względu na duże zainteresowanie uczestników) – poprowadzone przez uznanych wykładowców, takich jak: Michał Merczyński, Marta Podgórnik, Paweł Potoroczyn i Beata Stasińska. Spotkania te odbywać się będą w warunkach domowych – w mieszkaniach znajdujących się w kompleksie Apartamenty Czarna Góra.

Organizatorzy festiwalu świadomie odrzucają dominujący obecnie model propagowania czytelnictwa w Polsce, by szukać bardziej skutecznych metod współpracy z autorami, czytelnikami oraz osobami zawodowo zajmującymi się literaturą. Model ten, jak wspominał w wywiadzie dla wrocławskiego wydania „Polska The Times” Artur Burszta, „okazał się nieskuteczny także w działaniach Biura Literackiego. Nowe pomysły: lokowanie festiwalu w gminie, w której zameldowanych jest nieco ponad sześć tysięcy mieszkańców oraz zmiana dotychczasowej formuły imprezy, to jeszcze nie lekarstwo na bolączki czytelnictwa, ale bardzo konkretna próba szukania alternatywnego modelu działań”.

W realizacji tego wymagającego planu, jakim jest nie tylko organizacja imprezy właściwie od podstaw w zupełnie nowym miejscu i z nowymi uczestnikami, ale i próba odpowiedzi na palące pytania o stan polskiego czytelnictwa, pomagają: platforma Literary Europe Live, Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, Miasto i Gmina Stronie Śląskie, Czarna Góra Resort. Wybrane projekty finansowane są poprzez unijny program Kreatywna Europa mimo odmowy udzielenia polskiego wkładu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym mecenasem festiwalu oraz Europejskiego Forum Literackiego jest Fondation Jan Michalski pour l’Ecriture et la Littérature ze Szwajcarii.

Udostępnij
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0
Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.