Kraków ponownie na czele Komitetu Sterującego Miast Literatury!

Kraków ponownie na czele Komitetu Sterującego Miast Literatury!

Przegląd

16 września w szwedzkim Östersund zakończył się 10. zjazd Miast Kreatywnych UNESCO. 250 delegatów ze 116 miast reprezentujących 54 kraje rozmawiało o strategiach zrównoważonego rozwoju miast w oparciu o kulturę i kreatywność oraz dzieliło się między sobą najlepszymi praktykami. W ramach zjazdu zaprezentowano dwie krakowskie inicjatywy – Czytaj PL i program wsparcia działalności kulturalnej w księgarniach. O dwa lata przedłużono również kadencję naszego miasta w roli przewodniczącego Komitetu Sterującego Miast Literatury!

Cieszę się, że spójne działania Krakowskiego Biura Festiwalowego – operatora Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, podejmowane we współpracy z lokalnymi i międzynarodowymi środowiskami literackimi znajdują swoje uznanie w oczach miast o tak ogromnym wkładzie w historię światowej literatury i pozycji w świecie kultury, jak Edynburg, Dublin, Praga, Heidelberg czy Barcelona. To daje sens naszym inicjatywom – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) to program UNESCO utworzony w 2004 roku, aby promować rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturowy miast, oparty na zasadach kreatywności i zrównoważonego rozwoju. UNESCO nadaje tytuły Miast Kreatywnych w dziedzinach: muzyki, literatury, filmu, gastronomii, rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, wzornictwa oraz sztuk wizualnych. Do sieci należą od 2013 roku Kraków (pierwsze słowiańskie i drugie nieanglojęzyczne Miasto Literatury na świecie) oraz od ubiegłego roku Katowice jako Miasto Muzyki.

Kraków uzyskał przewodnią rolę w Komitecie Sterującym Miast Literatury w 2014 roku w uznaniu za zaangażowanie i aktywność w tworzeniu wielokierunkowej, miejskiej strategii rozwoju czytelnictwa i wsparcia dla krakowskich środowisk kreatywnych oraz działania celem wzmacniania prestiżu sieci. Przyjęty drogą uchwały Rady Miasta program Kraków Miasto Literatury UNESCO jest jedyną miejską, wieloletnią strategią dla rozwoju literatury i czytelnictwa w Polsce w obszarach: promocji literackiego dziedzictwa, polityki festiwalowej, reformy miejskich bibliotek, wsparcia dla ludzi pióra oraz lokalnego rynku książki w tym min. sektora księgarskiego i wydawniczego.

Decyzją dyrekcji UNESCO, kadencja Krakowa w roli miasta przewodniczącego pracom Komitetu Sterującego Miast Literatury została przedłużona do 2018 roku. Operatorem Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, przewodniczące grupie 20 Miast Literatury, do której należą: Edynburg, Melbourne, Iowa City (USA), Dublin, Rejkiawik, Norwich, Heidelberg, Dunedin (Nowa Zelandia), Grenada (Hiszpania), Praga, Bagdad, Barcelona, Lublana, Lwów, Montewideo, Nottingham, Óbidos (Portugalia), Tartu/Dorpat (Estonia) i Uljanowsk (Rosja).

 

za miastoliteratury.pl

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia
Tagi: Kraków

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.