Kolporter liderem dystrybucji prasy przed Ruchem i Garmond Press

Kolporter liderem dystrybucji prasy przed Ruchem i Garmond Press

Przegląd

Kolporter ma najwięcej punktów sprzedaży i największy, ponad 50-procentowy udział w polskim rynku dystrybucji prasy, udział Ruchu zmalał poniżej 30 proc., a w przypadku Garmond Press wynosi 13 proc. W ciągu roku liczba punktów sprzedaży prasy zmalała o 1,5 tys.

Jak wynika z danych Izby Wydawców, Kolporter zwiększył swój udział w dystrybucji o 1,3 pkt proc. więcej niz rok wcześniej i odpowiada za dystrybucję 51,53 proc. nakładów wszystkich tytułów prasowych w Polsce. Udział Ruchu zmniejszył się w skali roku z 31,42 proc. do 29,43 proc., a udział Garmond Press zmienił się nieznacznie – z 13,21 proc. do 13,17 proc. Wzrósł natomiast łączny udział rynkowy małych firm dystrybuujących prasę – 5,36 proc. do 5,87 proc.

W kraju działa 55 150 stacjonarnych punktów sprzedaży prasy, o 1450 mniej niż przed rokiem. Do Kolportera należy 27 tys., do Ruchu – 18,5 tys., a do Garmond Press – 8,85 tys.

Jeśli chodzi o dystrybucję wydań cyfrowych, to wydawcy we własnym zakresie dystrybuują już 43 proc. całego rozpowszechniania płatnego, o 8 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Ponad 20-proc. udział w tym rynku ma firma e-Gazety, natomiast polskie platformy e-Kiosk (wchodzący w skład Grupy Gremi), Nexto i Publio (należący do Agory) oraz globalne Amazon, AppStore i Google Play mają 8 proc. udziału.

 

za wirtualnemedia.pl

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.