WIRA Z POWSTANIA. Dramatyczne losy dziewczyny z powstania warszawskiego

Przegląd

WIRA z Powstania
Wspomnienia

George Szlachetko
Danuta „Wira” Szlachetko

Przełożyła Małgorzata Maruszkin
Konsultacja wydania polskiego prof. Wojciech Wolski

wira z powstania warszawskiego

premiera: 20 lipca 2016
Wydawnictwo W.A.B.

Dramatyczne losy dziewczyny z powstania

Od tamtych wydarzeń minęło ponad siedemdziesiąt lat, a ona nadal pamięta te ogłuszające dni i płonące noce. Obrazy, dźwięki, zapachy. Śmierć była wszędzie, ale życie miało niepowtarzalny smak. To był czas zawieszony, pełen krwi, ognia i ruin miasta, które odchodziło w przeszłość.

Danuta miała dziesięć lat, kiedy na Warszawę spadły pierwsze bomby, jako czternastolatka wstąpiła do Szarych Szeregów, a jako piętnastolatka poszła do powstania. Wtedy to stała się „Wirą”. Wtedy też zginęła jej najbliższa rodzina: matka, ojciec i starsza siostra.

Po latach powie synowi, że powstanie towarzyszyło jej potem każdego dnia dorosłego życia.

Po kapitulacji powstania Wira trafiła do obozu przejściowego, a stamtąd do obozu w Oberlangen, w Niemczech. Został on wyzwolony przez żołnierzy I Dywizji Pancernej generała Maczka, a szesnastoletnia dziewczyna stanęła wobec decyzji, co dalej. Wtedy zdecydowała się na rozpoczęcie nowego, niełatwego rozdziału życia na obczyźnie.
W latach 60. odwiedziła Polskę i zrozumiała, że jest w swojej ojczyźnie „obcym elementem”.
W 2015 – już po ukazaniu się wspomnień – odwiedziła Polskę powtórnie, tym razem, aby przyjąć order Polonia Restituta.
Postanowiłem napisać tę książkę w pierwszej osobie, ponieważ jest w całości oparta na setkach godzin rozmów z moją matką. O powstaniu warszawskim napisano wiele książek, lecz ta jest opowieścią bardzo osobistą. Starałem się pisać, w pełni odwołując się do doświadczeń matki, jej myśli i emocji. Tamte wydarzenia są tak żywe w jej pamięci, jakby rozgrywały się teraz. George Szlachetko

Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii na jesieni 2015 i stała się wydarzeniem.

Danuta „Wira” Szlachetko (1929) – jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek. Jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów. Po klęsce powstania warszawskiego została wywieziona do Niemiec. Po wyzwoleniu wyjechała do Wielkiej Brytanii. W 2015 roku w Londynie ukazały się jej wspomnienia. Odznaczona Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta.

George Szlachetko (1964) – młodszy syn Wiry. Urodzony w Ealing w Zachodnim Londynie, gdzie mieszka i pracuje do tej pory. Przez trzy lata spisywał wojenne i powstańcze wspomnienia swojej matki „Wiry” Danuty Szlachetko, uzupełniając bogatą dokumentację w Polsce.

Kategorie: Historia, Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.