Dyrektor Instytutu Książki w „Poranku RDC”: lobbuję za ustawą o jednolitej cenie książki

Przegląd

 

– Miarą skuteczności działań Instytutu w pewnym sensie jest oczywiście stan czytelnictwa w Polsce, a obecnie jest on słaby. Wygląda na to, że według badań Biblioteki Narodowej jedynie 37 proc. Polaków przeczytało w zeszłym roku książkę – mówił w „Poranku RDC” nowy dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Jak zapowiedział Jaworski, Instytut będzie kontynuować to, „co był dobrego w działaniu placówki„. – Trzeba tę pracę nieco zmodyfikować, zintensyfikować. Instytut jest powołany po to, żeby promować polską literaturę – szeroko rozumianą, nie chodzi tylko o literaturę piękną. Ma także promować kulturę, dziedzictwo związane z piśmiennictwem w Polsce, jak i za granicą – wyjaśniał gość RDC.

(…) Instytut Książki nie ma możliwości zmieniać cen książek. – To działania legislacyjne, które nie leżą w naszej gestii. Oczywiście jesteśmy izbą doradczą, współpracujemy z wydawnictwami. Pozytywnie podchodzimy do tego, co się nie udało poprzedniej kadencji, a mianowicie ustawy o jednolitej cenie książki – przyznał dyrektor. – Chodzi o to, aby książki przez rok czy pół roku miały tę samą cenę, żeby nie zabijano małych księgarni, żeby nie było tak, że książki są dostępne tylko w konkretnych sieciach czy dyskontach – wyjaśniał.

czytaj cały artykuł www.rdc.pl

fot. RDC

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.