„Ruch Wydawniczy w Liczbach”

Przegląd

Biblioteka Narodowa opublikowała 60. numer rocznika „Ruch Wydawniczy w Liczbach”. Raport obejmuje szczegółowo opracowane dane na temat produkcji wydawniczej w roku 2014. Badania wykazały m.in. wyraźny, trwający od 2013 r. spadek liczby publikacji naukowych oraz znaczący wzrost liczby tytułów literatury popularnej.

Pobierz bezpłatnie raport Ruch wydawniczy w liczbach 2016 BN

W roku 2014 już po raz drugi z rzędu – po długim okresie wzrostu – odnotowano istotny spadek liczby publikowanych tytułów książek i periodyków naukowych. Autorka raportu stawia hipotezy dotyczące przyczyn tak gwałtownego zjawiska, pozwalającego przypuszczać, że w nauce polskiej zachodzą ważne zmiany.

Inny obszar ciekawych zjawisk zaobserwowanych w roku 2014 stanowią książki literackie – odnotowano ogólny wzrost liczby tytułów, ale i warte uwagi zmiany w ich charakterze: literatura popularna coraz wyraźniej dominuje nad bardziej ambitną.

Te i inne zmiany w statystykach autorka interpretuje jako czytelne sygnały pozwalające rozpoznać istotne procesy zachodzące w różnych obszarach polskiego życia kulturalnego i intelektualnego.

„Ruch Wydawniczy w Liczbach” to statystyka książek i periodyków sporządzana na podstawie największej  w Polsce bazy tytułów powstającej dzięki nadsyłanym przez wydawców do Biblioteki Narodowej egzemplarzom obowiązkowym. W 60. numerze rocznika obejmującym dane z roku 2014 zarówno książki, jak i periodyki zostały opisane za pomocą nowego, bogatszego zestawu kategorii funkcjonalnych pozwalających dokonać precyzyjnej charakterystyki zbioru tekstów, jakie obecnie ukazują się w Polsce drukiem, i pokazać interesujące zjawiska w poszczególnych działach produkcji wydawniczej.

BABIN

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.