Robert Ziębiński „Wspaniałe życie”

Przegląd

Logo_wab

HIT MIESIĄCA

Robert Ziębiński
Wspaniałe życie

wspaniałe życie

Premiera: 2 marca

Picie i pisanie – takie dwa nałogi ma bohater tej mocnej, przewrotnej prozy. Tak brawurowego
połączenia powieści pijackiej i kryminału dotychczas nie było
w polskiej literaturze!

Dzięki mocnej głowie Paweł szybko awansował, ale nim się spostrzegł, zmierzał już w odwrotnym kierunku. Kiedy traci pracę w wydawnictwie i rzuca go dziewczyna, decyduje się na terapię. Próbując poskładać swój świat na nowo, chce także napisać powieść. Nosi ona tytuł Gloria i ma ukazać zwycięstwo nad złymi ludźmi. Głównym bohaterem jest płatny zabójca, który dostaje zlecenie na siedem osób. Nie wie, kim są, ale przeczuwa, że wciągnięto go w niezłą aferę. Zakończenie zaskakuje nawet… samego autora.

Wspaniałe życie to mix powieści pijackiej i kryminału, a zarazem hołd złożony estetyce noir, literackiej i filmowej. To także zręczna i przewrotna gra z konwencją literacką. Czarny humor i dosadny język Ziębińskiego spodobają się nie tylko miłośnikom Wieniedikta Jerofiejewa i Jerzego Pilcha.

AUTOR O SWOJEJ KSIĄŻCE:

Alkoholizm jest traktowany w Polsce jako choroba mesjanistyczna – alkoholizm to cierpienie i choroba duszy. Większość alkoholików, których poznałem, celebruje swoje cierpienie, a swoją chorobę traktuje jako coś… No właśnie. Traumę, piętno, coś przerażającego, z czym muszą żyć. Bardzo niewielu potrafiło z choroby się śmiać. A ja lubię śmiech. Im jest gorzej w życiu, tym śmieję się głośniej, bo śmiech jest zdrowy. I ta książka powstała z potrzeby śmiechu. Wyśmiania tego wzniosłego podejścia „Boże, dotknięty jestem straszną, śmiertelną chorobą”. Wyśmiania mesjanizmu alkoholików.

Pokazania żałości i tego, jak często owa „wybrana” kasta społeczna uwielbia się użalać nad własnym losem. Było nie pić, nie byłoby użalania.
Przez moment chodził mi po głowie pomysł na fantastyczną powieść postapokaliptyczną, w której zagłada wygląda tak, że wszyscy są alkoholikami. Obstawiam, że w ciągu roku po pierwsze zabrakłoby na świecie wódy, po drugie większość populacji popełniłaby samobójstwo z nudów. To mogłaby być zabawna historia. Ale zamiast tego napisałem komedię z elementami kryminału, horroru, dramatu i ogromnym ładunkiem alkoholowego egotyzmu. I o tym jest ta opowieść.

INNI PISARZE O WSPANIAŁYM ŻYCIU:

Dziwna, obrzydliwa i w zaskakujący sposób pocieszająca. Książka, która odziera ze złudzeń i daje nadzieję. – Wojciech Chmielarz

Chcecie komedii? Pośmiejecie się. Chcecie tragedii? Upadek bohatera jest spektakularny! Chcecie kryminału? Jest! Chcecie kawy? To już zróbcie sobie sami. Oprócz kawy w powieści Ziębińskiego znajdziecie wszystko, czego w dobrej powieści można zapragnąć.
– Marta Guzowska

Mam wrażenie, że gdyby Nicka Hornby’ego regularnie spijać i wypuszczać w miasto, to po jakimś czasie udałoby się osiągnąć podobny efekt literacki: przejmujący, ale nade wszystko wreszcie bardziej komiczny niż tragiczny obraz twórcy, który z chaosem opowieści radzi sobie znacznie lepiej niż z tym, jaki za pomocą wódy wywołał we własnym życiu.
– Jakub Ćwiek
O autorze:
Robert Ziębiński (ur. 1978) – pisarz i dziennikarz zajmujący się popkulturą, twórca portalu Dzikabanda.pl i organizator POP! Festivalu. Współautor (wraz z Lechem Kurpiewskim) leksykonu filmowego 13 po 13. Subiektywny remanent kina, autor książki Stephen King. Sprzedawca strachu; jego debiut literacki to powieść Dżentelmen, wydana w 2010 roku.
Ostatnio opublikował zbiór szkiców i esejów Londyn. Przewodnik popkulturowy (W.A.B., 2015).

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.