Badanie „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”

Przegląd

logoPIKplPolska Izba Książki prowadzi od 2013 roku rozległe badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”. Pierwszy etap badania prowadziły w latach 2013-2014 na zlecenie PIK Fundacja Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy OPI-PIB). Celem badania był opis zmieniających się codziennych nawyków czytelniczych, które obejmują obok książek, także inne teksty. Przedmiotem badania PIK jest więc szeroko pojęte czytanie, obejmujące konsumpcję różnych tekstów na wszelkich możliwych nośnikach. Takie ujęcie pozwala wyjść poza alarmistyczne doniesienia o upadającym czytelnictwie książek. Badanie PIK koncentruje się na wielostronnym opisie zmieniających się kulturowych nawyków czytelniczych oraz na wyjaśnieniu źródeł tego procesu.

Raport końcowy drugiej edycji badania dostępny jest do pobrania poniżej. Najważniejsze dane i wnioski wydane zostały w styczniu 2016 r. w formie papierowej publikacji pt.”Książki w codziennym życiu Polaków”.

Projekt „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Obserwatorium Kultury.

Do pobrania:

Raport końcowy z drugiej edycji projektu badawczego Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce – analiza i kontynuacja, 2015 r.

 

za: Polska Izba Książki

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.