Audioteka zamknęła emisję prywatną akcji przy wycenie 75 mln zł

Audioteka zamknęła emisję prywatną akcji przy wycenie 75 mln zł

Przegląd

Audioteka zamknęła emisję prywatną akcji, w której udział wzięli m.in. Ondrej Tomek – twórca centrum.cz, jak również grono polskich inwestorów i przedsiębiorców, w tym m.in. Przemysław Gacek – założyciel Pracuj.pl, który zwiększył swoje zaangażowanie w Audiotekę, podała spółka. Finansowanie pozyskano przy wycenie 75 mln zł.

Bardzo się cieszę, że Ondrej dołączył do Audioteki zarówno jako akcjonariusz, jak i członek rady nadzorczej, wnosząc do zespołu swoje nieocenione doświadczenie w budowaniu biznesów e-commerce. Audiobooki z roku na rok stają się coraz większą częścią rynku wydawniczego, a to za zasługą zmian nawyków użytkowników. Motorami wzrostu tego segmentu rynku są m.in. zmiany społeczne (rosnąca świadomość nowych technologii, popularyzacja wykorzystywania rozwiązań mobilnych w różnych aspektach życia), jak i rozwój technologii, w tym dystrybucji cyfrowej, technologii mobilnych. Audioteka ma wszelkie predyspozycje ku temu, by zyskać na tych zmianach, dostarczając użytkownikom wysokiej jakości produkty” – powiedział założyciel i prezes Audioteki Marcin Beme, cytowany w komunikacie.

Audioteka dociera ze swoimi produktami na rynki 23 krajów, oferując audiobooki w 11 wersjach językowych: hiszpańskiej, francuskiej, niemieckiej, polskiej, szwedzkiej, czeskiej, słowackiej, włoskiej, portugalskiej, tureckiej i litewskiej. Od 2009 r. Audioteka umacnia swoją pozycje na rynkach audiobooków w regionie, prowadząc ekspansję rynek po rynku. Spółka pozyskała ponad 5 mln zarejestrowanych użytkowników. Audioteka współpracuje z ponad 500 wydawcami, a jej zespół stanowi dziś ponad 60 osób pracujących w 4 oddziałach na świecie. Polska pozostaje największym rynkiem dla Audioteki. Pomimo niskiego czytelnictwa w Polsce (mniej niż 0,5 książki na osobę rocznie) Audioteka sprzedała w 2015 r. ponad 1 mln audiobooków, rosnąc o 50% w stosunku do roku poprzedniego, podano w materiale.

Ondrej Tomek to przedsiębiorca internetowy, twórca jednego z największych czeskich portali i wyszukiwarki internetowej Centrum.cz, działającej w Czechach i na Słowacji. Ondrej Tomek był też inwestorem w Mall.cz, jednym z największych przedsięwzięć w obszarze e-commerce w CEE, działającym w 7 krajach regionu. Ondrej Tomek jest aktywnym inwestorem, inwestującym w Polsce i Czechach w szybko rozwijające się spółki technologicznie. Obecnie jego portfolio tworzy 9 spółek.

Audioteka to imponująca, szybko rozwijająca się firma technologiczna, doskonale wpisująca się w moją strategię inwestycyjną. Uważam Marcina Beme za doświadczonego, skoncentrowanego na osiągnięciu celu przedsiębiorcę. Audioteka ma ambitne plany rozwoju na nieangielskojęzycznych rynkach regionu. Moim zdaniem, Polska jest dziś idealnym miejscem dla inwestycji w biznesy technologiczne, jej atutem jest dojrzały rynek kapitałowy oraz utalentowali ludzie, zdolni realizować swoje projekty. To dla mnie zaszczyt być częścią tego projektu” – powiedział Tomek, cytowany w komunikacie.

Fakt pozyskania nowych akcjonariuszy do Audioteki potwierdza atrakcyjność jej modelu biznesowego i wzrost wartości rynkowej a otrzymane znaczące środki finansowe pozwolą spółce na dalszą dynamiczną ekspansję rynkową” – powiedział partner zarządzający w funduszu Giza Polish Ventures I Zygmunt Grajkowski, który dokonał w kilku transzach pierwszych inwestycji kapitałowych w początkach rozwoju Audioteki w 2012 roku.

Wartość rynku audiobooków szacowana jest dziś między 2,4-2,6 mld USD, przy 30% dynamice wzrostu, wyższej niż np. dla rynku e-booków. W 2015 r. liczba tytułów dostępnych w tym formacie potroiła się na całym świecie, podkreślono także w komunikacie.

(ISBnews)

 

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.