Remedium na śmierć. Historie prawdziwe

Przegląd

„Remedium na śmierć. Historie prawdziwe” Marcina Wysockiego to zbiór niepowiązanych ze sobą opowiadań, których wspólną osią są losy Polaków urodzonych przed II Wojną Światową i jej wpływ na ich codzienne życie.

Remedium na śmierć pop ok

Oczami dzieci i młodych ludzi Czytelnik obserwuje okupacyjne życie, tamte realia i bardzo skrajne doświadczenia, które były udziałem tysięcy rodaków w tamtym czasie. Pomimo, iż poszczególne opowiadania są bardzo różne – zarówno pod względem formalnym, jak i treści, w miarę czytania zaczyna się wyłaniać pewien subiektywny, ale wyrazisty obraz tamtej rzeczywistości w różnych środowiskach, na różnym obszarze geograficznym, mentalnym jak i w przestrzeni społecznej.

Autorem książki jest niezwykle uzdolniony człowiek. Między innymi asystent oraz tłumacz amerykańskich reżyserów teatralnych. W programie LUZ, emitowanym przez TVP 1 prowadził „Kącik kulturalny”, a w programie „Sportowa apteka” był główno prowadzącym. Napisał też muzykę do wielu programów telewizyjnych, ale nagrał też swoją autorską płytę „Head”.

Od autora:
Niniejsza publikacja to kolejna pozycja, w której podejmuję próbę przybliżenia czytelnikowi losów Polaków urodzonych przed II Wojną Światową. Ich życie będące – ze względu na rok urodzenia – na różnym etapie w chwili jej wybuchu, nierozerwalnie się z nią związało; zostało na zawsze nią stygmatyzowane, a – wydawałoby się – bezpieczne i stabilne jego posady zostały bezpowrotnie zachwiane wojenną traumą. Do dziś świadkowie tamtych czasów – często mimo woli – nadal wiele z niej pamiętają; do dziś modlą się w duszy, aby tamte straszliwe dni nigdy nie powróciły; czasem jeszcze zbierają do płóciennego woreczka suchy chleb, bo może się przydać, gdyby trzeba było opuścić dom i iść przed siebie, w nieznane…
Użyłem określenia „bezpieczne i stabilne posady” (życia), odnosząc się do okresu dwudziestolecia międzywojennego, co może wydawać się dzisiaj – w kontekście niemal siedemdziesięcioletniego pokoju w Europie – określeniem podejrzanym czy wręcz semantycznie niezrozumiałym, ale faktycznie żaden z moich rozmówców, z racji wspomnianego wyżej wieku właśnie, nie był świadkiem I Wojny Światowej i co najwyżej uczestniczył w tamtej, post-wojennej rzeczywistości, zniekształconej przez Wielki Kryzys i jego gospodarcze, a także polityczne konsekwencje. Ich wczesna młodość czy dzieciństwo wydawały się momentem niemal idyllicznie szczęśliwym, stabilnym i bezpiecznym, bo dla dzieci określona rzeczywistość, w której dorastają (niemal: „jaka by nie była”) jest przecież normą, szczególnie, gdy zderza się chwilę potem z szaleństwem wojny. (…)
Tytuł: Remedium na śmierć. Historie prawdziwe
Autor: Marcin Wysocki
Data publikacji: 13 styczeń 2016
Język: polski
Ilość stron: 363
Wydawca: Psychoskok
ISBN: 978-83-7900-469-0

Logo Psychoskok
Ebook dostępny w na stronie http://www.ebooki123.pl/remedium-na-smierc-historie-prawdziwe_p498
Cała oferta ebooków i książek wydawnictwa na stronie
http://autorzy365.pl/org/wydawnictwo-psychoskok

Kategorie: Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.