Najlepsze sklepy internetowe 2015 – ranking Money.pl

Przegląd

Ponad połowa polskich internautów to klienci e-sklepów. W ubiegłym roku wydaliśmy w sieci 27 miliardów złotych, prognozy na 2015 mówią o przekroczeniu poziomu 30 miliardów. W ciągu pięciu lat ta kwota może się nawet podwoić. Dane publikowane przez największe firmy i instytucje, badające polski rynek e-commerce, takie jak Gemius czy PMR, robią wrażenie. Nie tylko na klientach, ale również na sprzedawcach, którzy ten potencjał starają się przekuć na własny, rynkowy sukces.

Dwie trzecie klientów polskich sklepów internetowych zagląda do wirtualnych sklepów po książki, płyty czy bilety na wydarzenia kulturalne. Jak wynika z badania rynku e-commerce firmy Gemius, to druga pod względem popularności kategoria polskiego e-handlu.

Warto polować tu na promocje i wyprzedaże – wszyscy liczący się sprzedawcy mają taką ofertę. Darmowa wysyłka zamówień powyżej określonej kwoty, rabaty za opublikowanie recenzji, gadżety dodawane w gratisie, niższa cena, jeśli zdecydujemy się na proponowany przez sprzedawcę zestaw tytułów – możliwości zaoszczędzenia jest w tej kategorii całkiem sporo.
ranking money pl sklepów internetowych 2015
Piętą achillesową jest natomiast obsługa klienta. O ile na infoliniach można liczyć na szybką i profesjonalną odpowiedź, o tyle mailowo i na portalach społecznościowych jest już znacznie gorzej. Co trzeci sklep z tej kategorii odpowiedział w ciągu doby na pytanie zadane mailem, bez odpowiedzi została połowa pytań zadanych w mediach społecznościowych. Jedna trzecia wiodących sklepów w tej kategorii nie ma też strony mobilnej.

O badaniu
Warunkiem uczestnictwa w rankingu była popularność sklepu wśród internautów. Z każdej kategorii monitorowanej w ramach Megapanelu, w kategorii e-commerce/sklepy wybrano po 15 firm, które w ciągu roku poprzedzającego badanie (od początku października 2014 r. do końca września 2015 r.) odwiedziła największa liczba osób.

Tam, gdzie Megapanel uwzględniał wyniki mniej niż 15 sklepów, połączono kategorie. W rankingu zaprezentowano po 10 sklepów, które podczas badania zyskały najwięcej punktów.

 

 

Kategorie: Rynek Polski
Tagi: Rankingi

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.