PWM na 70-lecie wreszcie zyska status instytucji narodowej

Przegląd

PWM logoMinister kultury podpisał akt o przekształceniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w państwową instytucję kultury. Kolejny krok należy do Ministerstwa Skarbu. Trwa proces przekształcenia świętującego właśnie 70. urodziny – obchody już dziś – Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w narodową instytucję kultury. Pozwoli to zasłużonej oficynie powrócić do wielu statutowych zadań – w tym podjąć zadanie digitalizacji zgromadzonych zbiorów. Przekształcenie dawnego przedsiębiorstwa państwowego w spółkę Skarbu Państwa sprawiło bowiem, że PWM zrównano z zakładem produkcyjnym, a ten – wiadomo – musi sam się utrzymać i myśleć o zysku.

W roku 2005 Rada Ministrów wpisała do statutu krakowskiej oficyny misyjność. A to zaczęło rodzić problemy. – Byliśmy spółką prawa handlowego, a zarazem mieliśmy, i chcieliśmy, realizować misję. Tyle że na to potrzebne są środki – mówi prezes PWM Adam Radzikowski. – A te z powodu obecnego statusu PWM były dla nas niedostępne, większość grantów Ministerstwa Kultury jest bowiem przeznaczona dla organizacji pozarządowych.
Szczęśliwie tegoroczna ustawa dała możliwość przekształcenia jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, prowadzących w oparciu o posiadane zasoby działalność kulturalną, w państwowe bądź samorządowe instytucje kultury. Minister kultury podpisał już akt notarialny o przekształceniu PWM-u w państwową instytucję kultury. Kolejny krok to wniosek ministra skarbu o wykreślenie wydawnictwa jako spółki z list KRS-u.

Będąc narodową instytucją kultury doczekamy się wsparcia naszej podstawowej działalności, co pozwoli lepiej reagować na potrzeby polskiego środowiska muzycznego, jak i sprostać wyzwaniom, jakie niesie współczesny świat – mówi Adam Radzikowski
70-letnia tradycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które wspaniale rozwinęło edytorstwo nut, stając się marką cenioną w świecie, do czego mocno przyczynił się wybitny muzykolog, prof. Mieczysław Tomaszewski, zobowiązuje. Pytany o środki, które chciałby dla PWM-u otrzymać, prezes Radzikowski mówi ostrożnie o kwocie 5 milionów złotych.

 

czytaj więcej Dziennik Polski

Kategorie: Rynek Polski
Tagi: PWM

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.