„Zawisza Czarny. Aragonia” – Pierwsza część trylogii historycznej o Zawiszy Czarnym już w sprzedaży.

Przegląd

Zawisza Czarny. Aragonia”

Zawisza_Czarny_ okladka

Pierwsza część trylogii historycznej o Zawiszy Czarnym już w sprzedaży.

Książka dostępna jest również w wersji EPUB i MOBI

Tak o książce napisali krakowscy mediewiści, prof. Stanisław A. Sroka i dr Rafał Hryszko:

„Książka Zawisza Czarny. Aragonia to powieść historyczna, w której świat fikcji został osadzony w realiach epoki późnego średniowiecza. Autor w umiejętny sposób wprowadza czytelnika w fascynujący świat średniowiecznej Korony Aragonii, w tym społeczności żydowskiej późnośredniowiecznej Saragossy. Korona Aragonii to państwo ukształtowane w XII w. w wyniku unii hrabstwa Barcelony z królestwem Aragonii. Dzięki zaangażowaniu swoich władców w walkę ze światem islamu w ramach rekonkwisty wydatnie powiększało swoje terytorium. W wyniku tego procesu po rządami aragońskich władców znalazła się zarówno ludność muzułmańska, jak i żydowska. Żydzi, podobnie jak muzułmanie, funkcjonując w dominującej społeczności chrześcijańskiej cieszyli się sporym zakresem swobód. Ich język, tradycja i kultura żydowska przenikały się wzajemnie z elementami muzułmańskimi i chrześcijańskimi, co skłoniło niektórych badaczy do nazwania tego zjawiska hiszpańskim terminem convivencia. W XIV w. sytuacja uległa gruntownej zmianie. Na terenach chrześcijańskich stopniowo narastała niechęć wobec społeczności żydowskiej, a czasem otwarta wrogość, która z całą siłą wybuchła w latach 90. XIV w. Przez główne ośrodki miejskie Korony Aragonii przetoczyła się fala pogromów Żydów. Wyjątkiem była Saragossa, w której rozgrywa się część akcji powieści.

Na jej kartach Czytelnik zostaje przeniesiony w realia państwa aragońskiego: poznaje życie dworskie na zamku Loarre, jest świadkiem pobytu słynnego polskiego rycerza Zawiszy Czarnego na terenach Korony Aragonii, zwieńczonego zwycięstwem nad Juanem de Aragón w turnieju w Perpignan.

Odmalowany obraz jest niezwykle sugestywny. Fikcja miesza się z prawdą historyczną. Gdzie i w jakim stopniu? Odpowiedzi na to pytanie znajdzie Czytelnik na kartach pasjonującej powieści, której lektura może stanowić wydatną zachętę do zgłębienia dziejów Korony Aragonii, państwa ciągle jeszcze mało znanemu polskiemu odbiorcy.”

W przygotowaniu drugi tom: „Zawisza Czarny. Jagiellonowie” opowiadający o losach tytułowego bohatera podczas jego służby na dworze polskiego króla. Polska Jagiellonów mierzy się z potęgą krzyżackiego zakonu; musi się zbroić, zawierać sojusze, prowadzić zręczną dyplomację, rozwijać handel i gospodarkę. Na przełomie XIV i XV wieku, po raz pierwszy w dziejach, pojawia się dla Polski szansa, by dorównać cywilizacyjnie Starej Europie. Czy ją wykorzysta?

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.