Lech Dyblik i Masza Wągrocka na Europejskiej Nocy Literatury 2026

Lech Dyblik i Masza Wągrocka na Europejskiej Nocy Literatury 2026

Przegląd

Europejska Noc Literatury to przede wszystkim wspólne słuchanie fragmentów lektur w interpretacji doskonałych głosów. W tym roku listę 10 artystów i artystek, którzy przeczytają książki wybrane przez Filipa Zawadę otwierają Lech Dyblik i Masza Wągrocka.

Już 22 sierpnia na wrocławskim osiedlu Borek usłyszymy lektury wybrane wokół tegorocznego motta, jakim jest „Wspólnota, czyli jak odnaleźć to, czego nigdy się nie zgubiło”. Teksty, ukazujące różne odsłony wspólnotowości, miłośnicy i miłośniczki literatury zinterpretują:

Lech Dyblik — absolwent PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Autor wielu wyrazistych kreacji w filmach w reżyserii m.in. Andrzeja Wajdy, Józefa Hoffmana, Marka Koterskiego, Władysława Pasikowskiego czy Wojciecha Smarzowskiego. Znany publiczności również z seriali, jak choćby „Boża podszewka”, „Sukces”, „Świat według kiepskich” czy „Korona królów”. W jego dorobku wyróżnia się również aktywność muzyczna w nurcie poezji śpiewanej.

Masza Wągrocka — aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Szeroką rozpoznawalność zdobyła jako Kamila Barska w serialu „Matkipingwinów”. Występowała również w produkcjach takich, jak m.in. „Kiedy ślub?”,„Król”, „Krucjata” czy „Erynie”. Na wielkim ekranie debiutowała jako Tereska w „Najmro. Kocha,kradnie, szanuje” (reż M. Rakowicz). W ostatnim czasie wystąpiła również jako Ludwika, siostra Fryderyka w „Chopin, Chopin!” (reż. M. Kwieciński). Jest jedną z współzałożycielek komediowego teatru Potem-o-Tem.

Jak działa Europejska Noc Literatury?

W 10. miejscach osiedla, 10. wyjątkowych głosów odczyta fragmenty 10. książek związanych z motywem przewodnim edycji. Co więcej, w każdym miejscu czytania odbędą się równolegle i będą powtórzone 10 razy. A to oznacza, że nie ma żadnej ustalonej odgórnie trasy uczestnictwa w wydarzeniu. Można zwiedzać osiedle i słuchać książek w dowolnej kolejności. Więcej informacji o naszej literackiej podróży na stronie nocliteratury.pl

Kolejne szczegóły dotyczące książek, miejsc i osób czytających zdradzimy już niebawem

 

 

Kategorie: Wydarzenia