Wydawcy mogą występować przeciw Chomikuj.pl z pozwem grupowym

Wydawcy mogą występować przeciw Chomikuj.pl z pozwem grupowym

Przegląd

Sąd Najwyższy uwzględniając skargę kasacyjną wydawców, unieważnił w piątek postanowienie Sądu Apelacyjnego stwierdzające brak przesłanek do rozpatrywania ich roszczeń względem serwisu Chomikuj.pl w postępowaniu grupowym. Zdaniem SN, była to decyzja zbyt formalistyczna.
Chodzi o pozew Wolter Kluwer Polska przeciwko właścicielowi serwisu Chomikuj.pl o ochronę praw autorskich i pokrewnych w postępowaniu grupowym, do którego przystąpiło łącznie 15 wydawców. Zarzucają oni serwisowi bezprawne rozpowszechnianie przez użytkowników systemu plików i utworów udostępnianych w serwisie Chomikuj.pl.

W pierwszej instancji strona pozwana złożyła zażalenie, w którym kwestionowała dopuszczalność rozpatrzenia sprawy jako pozwu zbiorowego. Argumentowali to tym, że wydawcy przystępujący na kolejnych etapach postępowania do skarżącej grupy, w swoich oświadczeniach powinni wskazywać swoje żądania, przedstawiać dowody i okoliczności pozwu.

Rozpatrujący zażalenie Sąd Apelacyjny w Warszawie przyznał rację pozwanym i odrzucił pozew wydawców. Ci zdecydowali się na złożenie skargi kasacyjnej do SN, który w piątek wydał wyrok uchylający decyzję SA, zarzucając jej zbytni formalizm.

Sąd uznał tym samym, przychylając się do stanowiska wydawców, że nie ma potrzeby powielania żądań i roszczeń w oświadczeniach o przystąpieniu do skarżącej grupy, ponieważ to właśnie tożsamość tych roszczeń identyfikuje grupę.
Reprezentująca wydawców adwokat Agnieszka Wiercińska-Krużewska oświadczyła z kolei: „Z naszego punktu widzenia to ważne rozstrzygnięcie, ponieważ utrzymuje sprawę w grze. Wydawcy zdecydowali się na zgłoszenie pozwu grupowego, aby dać małym wydawcom możliwość dochodzenia swoich praw. W skład 15-osobowej grupy wchodzą nie tylko duzi wydawcy, których stać na prowadzenie postępowania, ale też mali. Dzięki temu postanowieniu, ci mali też będą mogli dochodzić swoich roszczeń„.

 

 

źródło: Lex.pl (PAP)

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.