W tej kadencji Sejmu raczej nie będzie ustawy o książce

W tej kadencji Sejmu raczej nie będzie ustawy o książce

Przegląd

Podkomisja ds. prac nad ustawą o książce przerwała i przełożyła swoje wczorajsze posiedzenie ze względów proceduralnych. Zdaniem posła wnioskodawcy Artura Dębskiego z PSL, niemal przekreśla to szanse na uchwalenie tej ustawy podczas obecnej kadencji Sejmu.
Wniosek o przerwanie i przeniesienie posiedzenia podkomisji ds. ustawy o książce sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu zgłosił poseł Andrzej Dąbrowski (Zjednoczona Prawica).
Nie możemy pracować w takim chaosie. To jest zbyt ważna ustawa, żeby w taki sposób ją procedować. Uczestniczyłem w ostatnim posiedzeniu podkomisji i byłem przekonany, że przegłosowaliśmy i zmieniliśmy tytuł na +ustawa o jednolitej cenie książki+, godzinę temu w formie mailowej dostaję informację z poprawkami, z której wynika, że niczego nie zmieniliśmy na ostatnim posiedzeniu. Naprawdę, uporządkujmy to, niech strony zapoznają się z propozycjami poprawek. Powinniśmy mieć czas, aby się z tymi poprawkami zapoznać, czas na skonsultowanie się z prawnikami – tak powinna przebiegać praca. Nie chcę, żeby z naszej pracy wyszedł jakiś bubel prawny. To, czy ta podkomisja zbierze się dzisiaj, czy na przykład w najbliższy czwartek, niczego nie zmieni” – mówił w rozmowie PAP Dąbrowski

Przewodnicząca podkomisji Ewa Czeszejko-Sochacka (PO) uważa jednak, że czwartkowy termin kolejnego spotkania jest bardzo mało realny, podobnie jak inne terminy podczas obecnego posiedzenia Sejmu. Wstępnie wyznaczyła termin następnego posiedzenia podkomisji na 7 października. Poseł wnioskodawca Artur Dębski (PSL) powiedział PAP, że taki termin przekreśla właściwie szanse na uchwalenie tej ustawy w obecnej kadencji Sejmu.

Dębski uważa, że jeżeli podkomisja zbierze się ponownie dopiero 7 października, to szanse na uchwalenie ustawy o książce w obecnej kadencji Sejmu są zerowe. “Na początku października będą tylko dwa dni posiedzenia Sejmu – 8-9 października – a podczas prac nad tą ustawą musi się przecież jeszcze odbyć posiedzenie komisji Kultury i Środków Przekazu, posiedzenie Senatu i jeszcze raz Sejmu. Więc już nie ma jak pracować nad tą ustawą, jeżeli podkomisja nie spotka się jeszcze raz w tym tygodniu” – mówił Dębski.

W przypadku nieuchwalenia ustawy w danej kadencji cały proces legislacyjny musi startować od zera. “Jako przedstawiciel Polskiej Izby Książki mogę zadeklarować, że jeżeli nie uda się nam zakończyć prac nad ustawą o książce w tej kadencji Sejmu, podejmiemy prace nad nią w następnej kadencji” – powiedział Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki.

 

 

za PAP

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.