Tradycyjne księgarnie są skazane na klęskę. Ratunkiem kawa i catering

Tradycyjne księgarnie są skazane na klęskę. Ratunkiem kawa i catering

Przegląd

Coraz częściej w księgarniach można nie tylko kupić książkę, ale też napić się kawy, a nawet zjeść obiad. Wielu księgarzy uważa, że poszerzanie oferty o catering jest warunkiem przetrwania sklepu – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Wielu księgarzy uważa, że poszerzanie oferty o catering jest warunkiem przetrwania sklepu. Bo ze sprzedaży tylko książek trudno się utrzymać ze względu na marne czytelnictwo w Polsce: w zeszłym roku 19 mln Polaków nie przeczytało ani jednej książki, a w ciągu pięciu lat zarobki wydawców spadły o 15 proc.

Tradycyjne księgarnie są skazane na klęskę – uważa Robert Piaskowski z programu „Kraków – Miasto Literatury”. – Kawiarnie to konieczność, tworzą specyficzną atmosferę i to od niej może zależeć, czy klienci kupią książkę – przekonuje.
We Wrocławiu w jednej z księgarniokawiarni podają wegańskie jedzenie, a w innej także alkohol. Krzysztof Żwirski z KBF wspomina też o wiedeńskiej księgarni Phil, gdzie do kupienia jest także wyposażenie – od designerskich lamp, zaprojektowanych przez lokalnych rzemieślników, po półki, na których stoją książki.

więcej

 

Kategorie: Rynek Polski, Unassigned
Tagi: księgarnie

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.