Technologia druku arkuszowego KBA wspiera wzrost polskiego zakładu Van Genechten Packaging

Przegląd

kba-ag.jpg_gW należącym do międzynarodowej grupy Van Genechten Packaging zakładzie produkcyjnym w Chełmku została uruchomiona nowa pełnoformatowa maszyna offsetowa KBA Rapida 106. Dołączyła ona do pracujących w tej drukarni od pewnego czasu modeli – KBA Rapida 145 i KBA Rapida 142, wykorzystywanych do wielkoformatowej produkcji opakowań kartonowych. Nowa maszyna w formacie B1 umożliwia wykonywanie wysokoprzetworzonych opakowań premium, m.in. z wykorzystaniem farb UV, niestandardowych kombinacji lakierów oraz trudnych w obróbce podłoży drukowych, np. materiałów niewsiąkliwych (folii).

VGP_1_male

Międzynarodowa grupa Van Genechten Packaging skupia jedenaście zakładów produkcyjnych, specjalizujących się w produkcji wysokiej jakości specjalistycznych opakowań kartonowych W jej skład wchodzi także firma informatyczna oraz zakład, zajmujący się ekstruzją kartonu. Polska drukarnia funkcjonuje w ramach koncernu od 1998 roku, obecnie pracuje w niej ok. 190 pracowników. Wykonywane tu opakowania, przede wszystkim dla branży spożywczej, trafiają na rynki całego świata. Mówi Robert Kaczmarek, dyrektor zakładu produkcyjnego VG Polska w Chełmku: „Klienci międzynarodowi stanowią 80% naszych odbiorców. Dla nich wykonujemy opakowania spożywcze, jak również na wyroby kosmetyczne czy środki higieny osobistej”.

Nowoczesna hala maszyn
W sprawnej obsłudze zleceniodawców z całego świata – poza wykwalifikowaną kadrą – pomaga bogato wyposażony park sprzętowy. W jego skład wchodzą liczne urządzenia wykańczające i uszlachetniające, zaś bazę w zakresie drukowania od lat stanowią rozwiązania Koenig & Bauer. Pierwsza wielkoformatowa maszyna tego producenta – 6-kolorowa KBA Rapida 142 – trafiła tu w 2009 roku. Trzy lata później dołączyła do niej 7-kolorowa KBA Rapida 145 HS. Niedawno drukarnia zdecydowała się na zakup maszyny w formacie B1 – wybór ponownie padł na rozwiązanie KBA. „Mówi się, że o zakupie pierwszej maszyny decyduje zarząd firmy, jednak w przypadku drugiej i trzeciej to przede wszystkim efekt udanej współpracy oraz obsługi serwisowej. Tak również było w naszym przypadku” – mówi Robert Kaczmarek.
Chociaż decyzje o finalnych zakupach sprzętowych są koordynowane z belgijską centralą Van Genechten Packaging, w dyskusjach na ten temat aktywnie uczestniczy lokalny oddział, do którego ma trafić dane urządzenie. Podobnie było z zakładem produkcyjnym w Polsce. „Tym samym mieliśmy wpływ na wybór oraz konfigurację maszyny. W przypadku ostatniego zakupu z jednej strony zależało nam na jak największej automatyzacji oraz licznych opcjach, pozwalających na wykonywanie nietypowych, dotychczas niedostępnych dla nas prac, z drugiej zaś – na prostej i intuicyjnej obsłudze samego urządzenia. Rozwiązania techniczne zastosowane w modelu KBA Rapida 106 umożliwiły rozszerzenie portfolio świadczonych usług i jeszcze bardziej kompleksową obsługę klientów oczekujących realizacji przez nas różnego rodzaju produktów” – podkreśla Robert Kaczmarek.

Najwyższej klasy technologia kluczem do zróżnicowanej produkcji
Po rozważeniu kilku ofert rynkowych, firma zdecydowała się na pełnoformatową maszynę KBA Rapida 106, wyposażoną w siedem zespołów drukujących i dwie wieże lakierujące. Maszyna, podobnie jak dwa wcześniej dostarczone tu modele wielkoformatowe, posiada liczne rozwiązania kontrolno-pomiarowe i rozszerzony zestaw funkcji automatyzujących pracę. „Mamy tu zatem do czynienia z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, a jednocześnie z łatwą i wygodną obsługą – kontynuuje dyrektor drukarni w Chełmku. – Co więcej, z uwagi na zastosowane w niej rozwiązania maszynę cechuje wysoka energooszczędność, co przekłada się na niższe koszty produkcyjne. Kolejnym ważnym czynnikiem jest serwis. Jesteśmy przekonani, że opieka serwisowa KBA przewyższa tę oferowaną przez innych dostawców. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia w ramach całej grupy, firma ta stała się wiarygodnym partnerem biznesowym wśród naszych strategicznych dostawców”.
Jan Korenc, prezes KBA CEE dodaje: „Jesteśmy dumni z faktu, że tak uznany producent opakowań, jakim jest Van Genechten Packaging, po raz kolejny zdecydował się na rozwiązanie Koenig & Bauer. Drukarnie Van Genechten Packaging dysponują ok. 20 maszynami wyprodukowanymi przez nasze zakłady w Radebeul. Cieszymy się, że dzięki inwestycji w model KBA Rapida 106 zakład w Chełmku znacząco rozszerzył swoje możliwości produkcyjne, m.in. o drukowanie w technologii UV oraz wykańczanie prac. Mamy nadzieję, że – podobnie jak to miało miejsce w przypadku dwóch wcześniejszych maszyn w formacie B0 – także jego najnowszy nabytek przyczyni się do dalszego rozwoju i ekspansji VG Polska”.

Liczne nagrodyPrintinpolandPAI logo
„Jako jeden z najszybciej rozwijających się zakładów poligraficznych w Polsce, kilkukrotnie znaleźliśmy się na liście Diamenty Forbesa; uzyskaliśmy też kilka nagród Gazele Biznesu, przyznawanych przez redakcję dziennika Puls Biznesu. Długoterminowe relacje biznesowe, m.in. z firmą KBA, również stymulują nasz ciągły rozwój” – podsumowuje Robert Kaczmarek.
VG Polska jest producentem lub współproducentem nagradzanych i wyróżnianych opakowań. M.in. wyprodukowane w Chełmku opakowanie dla firmy McDonald’s zdobyło nagrodę WorldStar Award, przyznawaną przez World Packaging Organization.

Doświadczenia VG Polska bazują na stabilnych fundamentach firmy-matki, założonej w roku 1834. Sukces marek stworzonych przez Van Genechten Packaging i ich zróżnicowanie to wypadkowa wysokiego poziomu orientacji na klienta i implementowanych innowacji. Ważnym elementem realizowanej tu produkcji opakowań jest wydajne zarządzanie łańcuchem dostaw, uwzględniające optymalną logistykę. Dzięki bliskości zakładów produkcyjnych, zlokalizowanych w różnych częściach Europy, poszczególne projekty powstają w ścisłej współpracy z klientami. Co więcej, sieciowe działanie staje się dodatkową przewagą w przypadku projektów o skali międzynarodowej. Firma w swojej działalności jest wierna polityce zrównoważonego rozwoju, bazującej na zasadach korporacyjnej odpowiedzialności społecznej, obejmując m.in. ochronę zasobów i energooszczędną produkcję.

Kategorie: Poligrafia
Tagi: KBA, poligrafia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.