Projekt ustawy o książce skierowany do prac w podkomisji

Projekt ustawy o książce skierowany do prac w podkomisji

Przegląd

Projekt ustawy o książce, po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji kultury i środków przekazu, został skierowany do prac w podkomisji. Są szanse na zakończenie prac nad tą ustawą w tej kadencji Sejmu, choć nie za wielkie – ocenia Przewodnicząca Komisji, Iwona Śledzińska-Katarasińska.

1,5 godzinna transmisja z pierwszego czytania ustawy o książce w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu TUTAJ

Nie wszyscy jednak są zwolennikami wprowadzenia w Polsce takiej regulacji – Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzeszająca takie sieci handlowe jak Auchan, Castorama, Lidl, Kaufland czy Żabka wystosowało do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu pismo, w którym podkreśla, że projekt ustawy o książce uprzywilejowuje małe księgarnie i wydawnictwa, które „zyskują niczym nieograniczoną władzę w kształtowaniu ceny odsprzedaży książki dla odbiory końcowego”. Takie rozwiązanie, zdaniem POHiD, „należy uznać za dyskryminujące w ramach ładu konstytucyjnego RP”, ponieważ narusza ono „konstytucyjną swobodę prowadzenia działalności gospodarczej”.

Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, zauważył, że w projekcie ustawy znalazł się zapis o tym, że księgarnie i wydawcy nie mogą sprzedawać bibliotekom książek z rabatem większym niż 25 proc. Obecnie nie ma takich ograniczeń i biblioteki mogą liczyć na rabaty sięgające 50 proc. ceny książki. „Ten zapis spowoduje znaczący spadek zakupów dla bibliotek, które nie mogą czekać rok od wydania książki na jej przecenę, muszą dysponować aktualnymi nowościami” – mówił Makowski.

Projekt ustawy o książce został przygotowany przez Polską Izbę Książki, a klub parlamentarny PSL wniósł go do laski marszałkowskiej w kwietniu. W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

 

źródło: za PAP wyborcza.pl

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.