Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zapowiedziało ostateczną likwidację Państwowego Instytutu Wydawniczego

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zapowiedziało ostateczną likwidację Państwowego Instytutu Wydawniczego

Przegląd

Wyznaczony przez MSP likwidator pojawił się w siedzibie PIW-u w poniedziałek i przejął obowiązki od Rafała Skąpskiego, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora i likwidatora wydawnictwa. Skąpski wyliczył, że obecne zadłużenie PIW-u wynosi ok. 1,9 mln zł . Według Skąpskiego, dobre perspektywy na dalszą poprawę finansowej kondycji PIW-u daje też odzyskanie praw do kamienicy położonej w Warszawie przy ulicy Foksal 17.

Resort MSP w komunikacie rzecznika prasowego stwierdza – Wszystkie działania Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mają na celu uratowanie dóbr kultury, jakimi zarządza Państwowy Instytut Wydawniczy – tj. 8 tys. praw autorskich i wydawniczych, zbiorów bibliotecznych, zbiorów tzw. egzemplarzy żelaznych, praw wydawniczych oraz praw do opracowań redakcyjnych i znaków towarowych mających kolosalne znaczenie dla dorobku kultury i dziedzictwa narodowego –

PIW znajduje się w stanie likwidacji od 2012 r., a obecnie podjęto decyzję o przeniesieniu zasobów wydawnictwa do innej państwowej instytucji kultury, której nazwy jednak nie podano. MSP stara się także wyjaśnić motywy swojego postępowania. – Likwidacja dotyczy wyłącznie przedsiębiorstwa, które obecnie zarządza dorobkiem kulturalnym i majątkiem PIW, nie samego dorobku czy działalności – uspokaja resort skarbu. – Przedsiębiorstwo w momencie postawienia w stan likwidacji, miało 8,6 mln zł długu wobec różnych wierzycieli. Przez ostatnie 9 lat działalność wydawnicza przedsiębiorstwa nie była rentowna i przyniosła ponad 9 mln zł strat z wydawania książek. Wykazywany corocznie niewielki zysk netto wynikał wyłącznie z regularnej sprzedaży majątku (mieszkań i lokali użytkowych), który się kurczy oraz z przychodów z wynajmu dużej części powierzchni kamienicy przy ul. Foksal w Warszawie firmom prywatnym.

Działania MSP wywołały protest wśród internautów. Na Facebook powstała strona o nazwie „Ratuj PIW, ratuj książkę”, gdzie zamieszczono informacje o działaniach nowego likwidatora zgoła odmienne od przekazanych w komunikacie MSP.

Państwowy Instytut Wydawniczy istnieje od 1946 roku.

 

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.