Ustawa o książce: nowy rozdział w procesie legislacyjnym

Ustawa o książce: nowy rozdział w procesie legislacyjnym

Przegląd

Projekt Ustawy o książce otrzymał indywidualny numer druku sejmowego i został skierowany do pierwszego czytania na obradach Komisji Kultury i Środków Przekazu. To kolejny etap legislacyjny projektu ustawy, który został zgłoszony do laski marszałkowskiej w dniu 8 kwietnia br. przez Klub Parlamentarny PSL.

Traktujemy projekt Ustawy o książce jako krok ku ratowaniu polskiej kultury. To jedna z najważniejszych ustaw, z jaką miałem do czynienia w tej kadencji. Są rzeczy za które warto walczyć do końca i kultura z całą pewnością do nich należy – powiedział poseł Artur Dębski z klubu PSL, który jest posłem sprawozdawcą projektu.

Projekt Ustawy o książce zakłada, że cena nowości wydawniczych będzie stała i niezależna od miejsca zakupu przez okres 12 miesięcy od ich wydania. Podobne rozwiązania – w formie porozumień wewnątrz-branżowych bądź ustaw państwowych – funkcjonują w większości krajów Starego Kontynentu. W gronie tych państw są: Francja, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Austria, Luxemburg, Słowacja, Hiszpania, Portugalia, Norwegia, Grecja i Włochy.

Większość obywateli Unii Europejskiej kupuje książki w sposób, który został uregulowany prawnie. Pytanie czy chcemy – również w tym aspekcie – dołączyć do Europy wyznając podobnie jak oni zasadę, że książki są dobrem szczególnym i stanowią wyjątkową wartość dla rozwoju kulturalnego i edukacyjnego społeczeństwa. Proszę, nie oczekujmy zmian nie chcąc zmienić niczego – powiedział Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki.

Podstawowe benefity Ustawy o książce to zagwarantowanie szerszej oferty wydawniczej, co oznacza większy dostęp do kultury, w dłuższej perspektywie obniżenie cen książek i wsparcie małych, autorskich księgarni.

Jeżeli zgadzamy się z twierdzeniem, że wolny rynek jest lekarstwem na wszystko, zgódźmy się też z uwagą, że lekarstwa bywają niekiedy trucizną. Zwłaszcza dla co wrażliwszych organizmów – a takimi właśnie są dzieła kultury. Kto uważa, że jest inaczej, uśmierca muzea, biblioteki i wiele innych instytucji kultury, a przy okazji wystawia na toksyczne działanie delikatny rynek książki. Statystyczny obywatel wolnego kraju, może sobie być idiotą. Ale państwo w którym żyje zidiocieć nie powinno – powiedział Grzegorz Kasdepke, autor książek dla dzieci i młodzieży oraz jeden z Ambasadorów akcji #ocalksiazki.

Od kwietnia br. Polska Izba Książki prowadzi kampanię , która ma edukować na temat Ustawy i jej korzyści. Jej ambasadorami są: Sylwia Chutnik, Sonia Draga, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Ignacy Karpowicz, Zygmunt Miłoszewski, Olga Tokarczuk oraz wspomniany już Grzegorz Kasdepke. Oprócz Ambasadorów popiera ją wiele osób związanych z polską kulturą m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Krystyna Janda, Szczepan Twardoch czy Janusz Leon Wiśniewski i wiele innych.

Więcej informacji na temat Ustawy o książce można znaleźć na www.ocalksiazki.com oraz na Facebooku . Dodatkowo, na stronie www.ocalksiazki.com można oddać głos poparcia dla Ustawy.

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.