Ceną w tanią książkę – zgodne z Konstytucją?
Przegląd
- Typ: Rynek Polski
Grupa posłów PSL złożyła do marszałka Sejmu projekt ustawy o jednolitej cenie książki. Uważamy tę regulację za bezzasadne ograniczenie wolności gospodarczej, które – wbrew intencjom projektodawców – może przyczynić się do obniżenia poziomu czytelnictwa w Polsce.
W dniu 17 marca 2015 r. odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, na którym przedstawiciele branży księgarskiej przedstawili przygotowany przez siebie projekt ustawy o jednolitej cenie książki. Po wysłuchaniu argumentów przybyłych senatorzy jednogłośnie opowiedzieli się za dalszym procedowaniem dokumentu przez Senat, a przewodniczący Komisji Grzegorz Czelej poinformował nawet, że ustawę może udać się uchwalić jeszcze w bieżącej kadencji parlamentu. 8 kwietnia 2015 r. grupa posłów PSL wniosła do laski marszałkowskiej projekt w niezmienionym brzmieniu. Przyjrzyjmy się zatem propozycjom, które mają szansę wkrótce stać się obowiązującym prawem.
Zasadniczym postanowieniem projektu jest nałożenie na przedsiębiorców handlujących książkami obowiązku żądania za oferowane przez siebie pozycje sztywnej ceny, ustalonej wcześniej przez wydawcę. Obowiązek sprzedaży książki po cenie sztywnej trwać ma przez 12 miesięcy po jej wprowadzeniu do obrotu. Niestosowanie jednolitej ceny jest – w myśl projektu – wykroczeniem zagrożonym karą grzywny. (…)
Argumentacja zwolenników projektu ustawy o jednolitej cenie książki, podobnie jak proponowane przez nich remedium na złą kondycję polskiego czytelnictwa, budzi jednak poważne wątpliwości natury konstytucyjnej, prakseologicznej, a także z punktu widzenia ekonomicznej analizy prawa.
więcej artykuł: Ceną w tanią książkę
Artykuły powiązane:
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.