Japońska firma Rakuten – właściciel Kobo, przejęła OverDrive

Kobo_logo.svgW połowie marca tego roku, japońska firma Rakuten – właściciel Kobo, przejęła za 410 milionów dolarów OverDrive, lidera rozwiązań dla bibliotek cyfrowych w Stanach. Tym samym, Kobo – czytniki i sklep z ebookami, został największym rywalem Kindle w Stanach.

OverDrive, amerykański dystrybutor treści cyfrowych w tym e-booków i audiobooków, w swoim katalogu ma ponad 2 miliony tytułów od 5 tysięcy wydawców. Jego baza klientów obejmuje 27 tysięcy szkół i bibliotek na całym świecie.

W Stanach wygląda to tak, że zapisujesz się do biblioteki publicznej, dostajesz swoją kartę – i to wszystko. Jeśli masz kompatybilne urządzenie (albo po prostu aplikację na tablet czy telefon), możesz bezpłatnie wypożyczać e-booki ze sporego katalogu. Oczywiście pliki chronione są przez DRM – początkowo firma obsługiwała wyłącznie rozwiązania Adobe Digital Editions – podobnie zresztą jak kilka polskich bibliotek. Gdy minie okres wypożyczenia, dostęp do książki wygasa i już jej nie otworzymy – pisze w swoim artykule Robert Drózd

W roku 2011 Amazon zawarł umowę z OverDrive dot. wypożyczania książek na czytnik Kindle. Umowa dotyczyła tylko obszaru Stanów Zjednoczonych.

kobo-glo-hd-wide-600x281

OverDrive prawdopodobnie będzie promował markę Kobo, która chcąc nie chcąc staje się konkurentem dla Amazona. Już zapowiedziany został nowy czytnik Kobo Glo HD. Premiera zapowiedziana jest na maj-czerwiec. Najważniejszą innowacją nowego Kobo jest ekran E-Ink Carta o rozdzielczości 1448×1072, czyli identycznej jak w Voyage. Będzie to więc kolejny czytnik z gęstością 300 ppi, która czyni pojedyncze piksele niezauważalnymi i przybliża wygląd tekstu do tego z papieru.

 

źródło: Świat czytników

Kategorie: nowe technologie
Tagi: eczytniki, Kobo

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.