Debiut nowego wydawnictwa Fabuła Fraza

Debiut nowego wydawnictwa Fabuła Fraza

Przegląd

express reporterów okładkaW kwietniu na rynku debiutuje nowe wydawnictwo FABUŁA FRAZA, stworzone przez doświadczonych redaktorów i menedżerów z wieloletnią praktyką na rynku prasowym i wydawniczym. Głównym obszarem zainteresowania wydawnictwa jest reportaż i literatura faktu. Wydawca, jako pierwszą, wprowadzi na rynek serię wydawniczą EKSPRESS REPORTERÓW, ukazującą się w cyklu miesięcznym, a do końca roku ma również w planach wydanie kilku książek. Pierwsze wydanie Ekspressu Reporterów ukaże się na rynku w piątek, 24. kwietnia w początkowym nakładzie 5.000 egz. Tytuł w formacie pocket–booka, w objętości 160 stron i cenie 9,90 zł, dystrybuowany będzie w sieciach prasowych oraz księgarniach stacjonarnych i internetowych.

EKSPRESS REPORTERÓW nawiązuje do bardzo popularnej w latach 70. i 80. XX w. serii wydawniczej pod tą samą nazwą i stanowi powrót do najlepszych tradycji polskiego reportażu. Na każde wydanie złożą się trzy niezależne reportaże przedstawiające w sposób dogłębny najciekawsze i najbardziej aktualne sprawy poruszające opinię publiczną. Będą to także własne, oryginalne tematy oraz dziennikarstwo śledcze na najwyższym poziomie.

Współzałożycielami wydawnictwa, a zarazem szefami redakcji są wielokrotnie nagradzani reportażyści, publicyści, autorzy książek i wydawcy: Dariusz Wilczak, jeden z założycieli polskiej edycji „Newsweeka” i długoletni szef działu krajowego tego tygodnika, oraz Dariusz Koźlenko, związany w przeszłości m. in z ,,Super Expressem”, „Ozonem”, „Dziennikiem” i „Newsweekiem”. W skład Rady Programowej działającej przy wydawnictwie wchodzą: Andrzej Stankiewicz, Zofia Wojtkowska, Jacek Snopkiewicz, Konrad Piasecki i Wiktor Ostrowski.

Dariusz Wilczak, redaktor naczelny wydawnictwa, w literaturze faktu i w reportażu upatruje szansy rynkowej, jednak przede wszystkim traktuje ten gatunek jako swego rodzaju misję: „Jeśli zapytać młodych adeptów dziennikarstwa jaki gatunek tego zawodu chcieliby uprawiać, większość odpowie – reportaż. Reportaż zawsze nobilitował. Autora, gazetę, radio, telewizję, wydawnictwo. Reportaż był i coraz bardziej jest potrzebny. Gatunek trudny, wymagający od autora–reportera wiedzy, dobrego pióra i właściwej oceny zdarzeń, z których utka tkaninę literatury faktu. Nasze młode wydawnictwo będzie się starało rzetelnie opisywać rzeczywistość. Szczególnie tę, z którą sami mamy problem. Najlepszy reportaż to taki, który wynika z niezrozumienia. A reporter jest właśnie po to, żebyśmy ten nasz świat potrafili wytłumaczyć”.

O planach Wydawnictwa przychylnie wypowiadają się czołowi przedstawiciele gatunku:

JACEK SNOPKIEWICZ – REPORTAŻYSTA, DRAMATOPISARZ, DYREKTOR AKADEMII TELEWIZYJNEJ TVP:

Reportaż to ostatni gatunek dziennikarski, który trzyma się zasady przyzwoitości. Docieka, odkrywa, mówi prawdę. Reportaż jest zmaganiem o lepszy świat, stąd bierze się jego siła. Wielkie tradycje polskiej literatury faktu zostały ocalone przez młode pokolenia piszących, którzy w reportażu odkryli sposób na życie w drodze, niezależność i mołojecką sławę. Nowe wydawnictwo i przywrócony do życia „Ekspress Reporterów” to, w dobie elektronicznego szaleństwa, istotne wsparcie dla świata reporterów, wynikające z potrzeby zatrzymania się w biegu, nowego spojrzenia, analizy nieprawości tego świata”.

ANDRZEJ MULARCZYK – SCENARZYSTA, AUTOR LITERATURY FAKTU I SŁUCHOWISK RADIOWYCH:

Literatura faktu to gatunek, który żywi się czasem bieżącym. Kiedy w czasach swej dokumentalnej twórczości miałem coś „gorącego” do przekazania, nie czekałem na wydanie książkowe, lecz starałem się, by dotarło to do czytelników ekspresem. Wiele moich relacji drukowałem w dawnym Ekspresie Reporterów. Jeśli ten tytuł znów ożyje, rzeczywistość będzie bliżej nas. Świat przyśpiesza, a nic go tak nie opisuje, jak dobry reportaż, który, choć żyje krótko, otwiera nam oczy na życie innych”.

W premierowym wydaniu Ekspressu Reporterów znajdują się trzy reportaże:

  • Windykatorzy i komornicy – nielegalne egzekucje w majestacie prawa (Małgorzata Kolińska-Dąbrowska) – o przestępczej działalności polskich komorników i o bierności systemu, czyli wymiaru sprawiedliwości, który im na to pozwala*
  • Bagsik i Gąsiorowski – prawdziwa historia Art.-B (Dariusz Wilczak) – reportaż, w którym Andrzej Gąsiorowski (współtwórca Art.-B) opowiada o „Operacji Most” – tajnej operacji rządu Polski i Izraela z lat 1990-1992, w której ze Związku Radzieckiego przez Polskę do Izraela wróciło 100 tys. obywateli ZSRR pochodzenia żydowskiego. Reportażem ujawniamy fakt finansowania Operacji przez spółkę Art-B*
  • Kto zabił redaktora Ziętarę – wyniki dziennikarskiego śledztwa (Krzysztof M. Kaźmierczak)*

Pierwsza część nakładu – 5.000 egzemplarzy trafiła dzisiaj  do dystrybucji zarówno w sieciach prasowych, jak też księgarniach stacjonarnych i internetowych. W zależności od dynamiki sprzedaży wydawca przygotowany jest na zwiększenie nakładu. Wydanie będzie promowane w punktach sprzedaży prasy.

Nie stoi za nami wielki koncern wydawniczy, mamy więc porównywalnie skromniejsze, choć wystarczające środki na uruchomienie nowego przedsięwzięcia wydawniczego. Jako doświadczeni dziennikarze, redaktorzy i menedżerowie, mający świadomość trudnego rynku, wchodzimy do gry ostrożnie i bez szarżowania. Dlatego też początkowy nakład Ekspressu Reporterów zaplanowaliśmy testowo na 5.000 egzemplarzy. Rynek pokaże jak tytuł ma szanse się przyjąć. Jesteśmy w każdej chwili gotowi do zwiększenia nakładu” – mówi Dariusz Wilczak, redaktor naczelny wydawnictwa.

_______________________

*W sieci windykatorów i komorników – Małgorzata Kolińska-Dąbrowska

„Kiedy człowiek przygląda się temu z daleka – niby wszystko w porządku. Jest jakiś sąd, komornik, jakiś dłużnik. Jest sprawa, która ma jakiś numer. Bywa, że trzeba coś zająć. Przyjeżdża komornik, zajmuje, odjeżdża. Czasem, zanim się obejrzysz, nie masz traktora, samochodu, maszyny. Wstawione do komisu idą od ręki za pół, ćwierć ceny. Byle szybciej. System zarzuca sieć i w tę sieć wpadają ofiary jak leci. Każdy, kto jest pod ręką, każda rzecz, która komornikowi wpada w oko. Bywa i tak, że nie masz żadnego długu, a mogą cię zlicytować. Zaczęło się w Kulanach, niewielkiej wsi niedaleko Mławy, na północnym Mazowszu. Rolnik Radosław Zaremba ma tam 11-hektarowe gospodarstwo. Miał też ciągnik. Już nie ma”.

*Bagsik i Gąsiorowski – prawdziwa historia Art-B – Dariusz Wilczak

„Cezarea Nadmorska. Izrael. Gąsiorowski przyjeżdża w samo południe, spóźniony dwie godziny. Ma jeszcze coś do załatwienia w Tel Awiwie. Ruszamy jego Buickem. On wie, po co przyjechałem. Ma pierwszy raz opowiedzieć o swoim udziale w Operacji „Most”, o prapoczątku Art-B i pieniądzach, jakie szły na aliję – wielki powrót Żydów do Ziemi Obiecanej w latach 90.

– Wiesz, dlaczego zgodziłem się mówić? – zaczyna i zaraz sam sobie odpowiada: – Bo upłynęło już wiele czasu, bo ludzie, którzy byli zaangażowani w Operację, są już na emeryturach, rentach albo pomarli, bo z punktu widzenia interesów Izraela, ale i państwa polskiego, nie ma powodu, żeby po tylu latach cokolwiek ukrywać”.

*Kto zabił redaktora ZiętaręKrzysztof M. Kaźmierczak

„Kiedy zostaliśmy sami, „Baryła” na chwilę zamilkł, a potem powiedział cicho: „przepraszam za Jarka”. Dodał, że bardzo żałuje, ale miał „w tym” swój udział. Powiedział, że uczestniczył w zastraszaniu i pobiciu Jarka, zapewniając, że nie wiedział wtedy, że dojdzie do zabójstwa. Twierdził, że w nim nie uczestniczył. Wyznanie przyszło mu niełatwo – był zmieszany, spuścił wzrok. Byłem zaskoczony tym, co powiedział. Zapytał, czy po tym, co od niego usłyszałem, chcę jeszcze w ogóle rozmawiać. Odpowiedziałem, że przecież po to przyjechałem. Wtedy zdał mi relację, jak doszło do zabójstwa Jarka Ziętary”.

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.