Zapowiedź Wydawnictwa Czwarta Strona – Przyjaciele zwierząt

Przegląd

Przyjaciele zwierząt

Anton Marklund

przyjaciele zwierząt

Data premiery: 08.04.2015

Johannes nie jest taki jak jego rówieśnicy. Johannes to siedemnastoletni autystyczny chłopiec. Johannes za wszelką cenę chcę zyskać akceptację i przychylność szkolnych kolegów. Jednak otoczenie postrzega go tylko przez pryzmat jego kłopotów w szkole, wybryków i incydentów, w które nieustannie się wplątuje. Johannes, choć bardzo się stara, nie potrafi zrozumieć innych i ciągle popełnia jakieś błędy. Wydaje się, że tylko rodzice Johannesa widzą w autystycznym synu dobro i czułość. Poczucie wyobcowania oraz szczególny tok myślenia Johannesa doprowadzają w końcu do tragedii…

Przyjaciele zwierząt Antona Marklunda to pełna niepokoju, poczucia samotności i izolacji szwedzka opowieść, która na długo pozostaje w pamięci.

Tłumaczenie książki zostało dofinansowane przez The Swedish Arts Council.

Info o autorze:

Anton Marklund urodził się w małej wiosce w Szwecji, w rejonie miasta Skellefteå. Od kilkunastu lat  mieszka w Umeå. Inspiracją do napisania książki Przyjaciele zwierząt stało się jego kilkuletnie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Przyjaciele zwierząt to jego debiutancka powieść, która bardzo dobrze została przyjęta przez szwedzkich krytyków i czytelników.

Anton Marklund o sobie:

Piszę. I lubię podróżować. Do odległych miejsc, w których nigdy nie byłem. Czasami gram smutne kawałki na fortepianie. Jestem właścicielem czerwonego motocykla.

Przez ostatnie kilka lat studiowałem matematykę, fizykę, geografię, pedagogikę, biologię i chemię. Pracowałem także w barze z kanapkami oraz zawodowo zajmowałem się śpiewaniem piosenek o zwierzętach. I nie żałuję żadnego mojego wyboru.

Przyjaciele zwierząt to moja pierwsza powieść. I choć czyta się ją szybko, to pozostaje, mam przynajmniej taką nadzieję, na długo w pamięci .

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.