Sklepy Tesco znikną z Polski?

Przegląd

teskoTesco rozważa wycofanie się z Europy Środkowej i sprzedaż swoich aktywów, podał słowacki dziennik „Sme”. Gazeta powołała się na anonimowego inwestora z Wielkiej Brytanii, który zna strategię zaciskania pasa prowadzoną przez Tesco. Według „Sme”, może chodzić o sieć sklepów na Słowacji, na Węgrzech, w Czechach i w Polsce.

Doniesień tych w żaden sposób nie chciał skomentować rzecznik prasowy brytyjskiej spółki, Matt Francis, do którego przed poniedziałkową publikacją dzwonił słowacki dziennik. Rzecznik polskiego oddziału Tesco nie odbierał w środę telefonu.
Brytyjska centrala, z Davem Lewisem jako nowym prezesem na czele, zapowiedziała na początku roku wielki plan naprawczy.

Do niedawna sklepy brytyjskiego giganta sprzedawały coraz mniej, ustępując miejsca jeszcze tańszym dyskontom. W trzecim kwartale roku obrotowego 2014/2015 sprzedaż w Wielkiej Brytanii spadła o trzy procent, a w Polsce – o dwa procent.

Teraz, kiedy trwa ostre zaciskanie pasa, pojawiają się nieoficjalne doniesienia o rozważanej wyprowadzce Tesco z Europy Środkowej. Choć rzecznik spółki i branżowi eksperci wstrzymują się od komentarza, sam pomysł zwinięcia biznesu w tej części Europy nie jest nowy.

Jeszcze w 2014 roku, przed ogłoszeniem planu naprawczego Lewisa, o takiej możliwości pisali analitycy Reutersa. W czerwcu 2013 roku w podobnym tonie wypowiadał się Nils Pratley z „The Guardian”.

wp.pl

Tagi: Tesco

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.